avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Activitate valyvlt

Activitate valyvlt

Răspuns la discuția Donare sau testament?
Se poate redeschide procesul doar ptr casa fara teren? Testamentu se poate ataca doar de 1 sg persoana adica fi bunicii?Mai trebuies acte de la tribunal?
Buna ziua

Doresc sa fiu pus la curent si sa rezolv urmatoarea problema:
-am o bunica care doreste sa imi faca acte la o casa si terenul de la tara si nu stim unde sa mergem si ce act sa facem, de donatie sau testament?

Problema consta in faptul ca bunica mea nu are acte pe aceea casa deoarece acum 55 ani nu se faceau contracte de vanzare cumparare,au facut doar o hartie scrisa de mana pe care nu o mai are.Dar taxele si impozitele la primarie le-a platit in decursul acestor ani.
Am deschis proces ptr dezbaterea mostenirii in 2008 deoarece bunicul meu a murit in 2006 dar procesul nu s-a finalizat deoarece am refuzat sa replatim o taxa ptr expertiza ,deoarece expertul a gresit cotele.
Bunica mea are 3 copii dintre care 2 accepta sa se faca acte pe numele meu si unul nu.
Ce acte sau ce contract pot face ptr a nu avea probleme pe viitor si dupa moartea ei?Doresc sa fiu indrumat spre pasii ce trebuie sa-iurmez.

Multumesc
Am pus aceasta problema presedintelui de asociatie ,si mi-a si raspuns fara nici un fel de retinere"rezolvati problema,asociatia de locatari nu se poate baga la rezolvarea problemei".
nimeni nu poate raspunde pentru propriile dumneavoastra greseli.
Eu nu aveam de unde stii ca acel bloc are aceste probleme,probabil ca nici nu observam nici eu daca nu vedeam acele fisuri de pe casa scarii,asa cum nu a observat nimeni timp de 20 de ani.
Voi merge la banca sa vad ce spun dupa care va comunic.
Multumesc pentru indrumari.
Nu mai poate nimeni sa-mi dea idei???:-/
bine.bine dar eu daca stiam ca are asa ceva eu nu mai luam apartamentul.este bine sa ma duc intai la ei?
Buna seara

In anul 2011 mai exact in luna martie am cumparat un apartament care m-a costat 130000 prin programul "Prima Casa".
Totul a demers normal pana astazi cand am intrat la subsolul blocului pentru o curatenie ,si acolo surpriza ce sa vad,2 grinzi ce sustin palierele sunt neterminate de la constructia lui din 1983,acele 2 grinzi trebuiau sa fie imbracate in ciment dar aici nu este asa a ramas doar scheletul metalic(cam 15%) din toata lungimea lui,plus ca de la etajul 4 pana la partier este o crapatura minuscula acoperita de vopseaua data.

Intrebarea mea este?

Banca cand a facut evaluarea apartamentului nu a vazut acest lucru al fisurii existente si a subsolului blocului,ca din cate stiu eu inainte de a cumparat (banca)un imobil se face o evaluare unde se specifica ca nu este supus riscului seismic in cazul meu?
Unde ma pot adresa sau ce trebuie sa fac pentru a se face un pic de dreptate ca ne-am saturat de dat banii fara sa se faca o treaba cum trebuie facuta,mai ales ca eu mai am de platit la el inca 28 ani?

Va multumesc si va doresc o seara buna.Astept cat mai repede un raspuns(uri).
Am discutat problema reparatiilor cu asociatia de locatari iar aceasta mi-a raspuns"Asociatia noastra nu se implica in aceste actiuni deoarece suntem in insolventa de plati catre apa canal si apaterm si de aceea va rugam sa discutati cu vecinii sa contribuie cu plata la reparatie."Si am facut asa deoarece avem un presedinte de asociatie care nu stie nici pe ce "lume traieste" dar sa faca si altceva.
Buna seara
Doresc sa intreb si totodata sa ma lamuriti in legatura cu o problema.

De curand am efectuat reparatii la subolul blocului dar si la acoperisul blocului,am mers din usa in usa si cand am ajuns la cei cu centrale termice mi-au spus ca iei nu platesc decat 50% din totalul facturii deoarece ei au centrale termice si nu folosesc caldura si apa calda,cu toate ca nu mi se pare corect,pana sa-si monteze acele cntrale de unde s-au alimentat?
Intrebarea mea este:-
-exista vreo lege prin care spune ca au dreptul sa plateasca doar 50% din reparatii sau cum as putea eu legal sa-i conving sa participe si ei cu 100%.
Va multumesc