avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1527 soluții astăzi
Forum Activitate bazubr

Activitate bazubr

Răspuns la discuția culpa comuna?!?!?
Va multumesc pentru raspuns. Nu cred ca este vreun impediment in depunerea dosarului la casco acum.. sa vedem ce o sa iasa
Răspuns la discuția culpa comuna?!?!?
asa este. catalin, dar sunt satul pana peste cap cu birocratia astora, cand e vorba sa le dai bani vin cu amandoua mainile intinse dar cand trebuie sa dea sunt ambiguu si te trimit de la unul la altul.
Azi am facut cerere de retragere a dosarului si cei de la asirom s-au aratat foarte receptivi insa cand le-am spus in gluma ca ii dau in judecata parca a cerul pe ei. sper sa rezolv cu casco daca nu macar am dosarul la mine si pot face o reevaluare a pagubelor.... cum spunea cineva contemporan cu noi:"traim in romania si asta ne ocupa tot timpul"
Răspuns la discuția culpa comuna?!?!?
@catalin 2832: cei de la centru de constatari mi-au spus ca declaratia lui din formularul de constatare nu are nici o valoare juridica....
intrebarea mea ar fi daca acum as putea sa retrag dosarul de dauna de la asirom si sa imi repar masina pe casco?
Răspuns la discuția culpa comuna?!?!?
mi-au dat raspuns de la [EDITAT] cum ca eu am incalcat articolul 120 (1) : se interzice depasirea vehiculelor : a) in intersectii cu circulatia nedirijata.
iar lui: Art 54 al 1 in care sunt o sumedenie de erori pe care lea facut si reguli pe care el le-a incalcat.
ce pot face? cine face expertiza asta?
Va multumesc
va mai spun ca am fost la centrul sau sucursala de judet la [EDITAT] si cand le-am spus ca vreau sa depun o cerere prin care sa imi exprim dezaprobarea fata de acest verdict,, s-au uitat cu greata la mine si mi-au dat un nr de telefon al unui idiot de pe la bucuresti care nu avea habar de nimic. tot ce mi-a zis a fost sa stau si sa astept un raspuns de la ei, raspuns ce a si venit dar care e destul de vag si nu cred eu ca s-a deplasat la fata locului sa vada cineva ceva...stau in dubii acum pentru ca daca retrag dosarul de dauna de la ei nusunt sigur daca o sa imi accepte cei de la casco.
Buna ziua, urmaresc de ceva timp site-ul asta si am si eu rugamintea daca puteti sa ma elucidati intr-o problema.
Astazi se implineste fix o luna de la data in care am fost implicat intr-un accident, sa va spun cum s-a intamplat:
ma deplasam pe Dj fara marcaje.. in fata mea doua masini la distante nu foarte mari una de alta. Am inceput regulamentar(semnalizare, asigurare fata si spate) depasirea si in momentul in care ma aflam in dreptul primei masini, masina din fata noastra a virat brusc la stanga pe un drum secundar fara sa semnalizeze sau sa se asigure.
am facut constatare amiabila, soferul implicat a recunscut ca este vinovat si m-am hotarat sa fac reparatiile pe rca-ul lui.
dauna mea este de aproape 4000lei
asiromul dupa 3 saptamani mi-a dat raspuns de culpa comuna.
Nu dispun de banii astia acum si m-am gandit sa fac reparatiile pe casco( desi trebuia de la bun inceput sa fac asa, dar de, nu m-a invatat nimeni), exista vreun temei legal care sa imi de-a dreptul sa fac asta?
Va multumesc!!!
Răspuns la discuția Abuz din partea asiguratorului?
loriel imi puteti spune ce ati rezolvat? va multumesc!!!
Răspuns la discuția Abuz din partea asiguratorului?
buna ziua! sunt nou in acest site si am si eu o problema asemanatoare. am avut un accident in care asiguratorul rca a dat verdictul de culpa comuna si despagubire la 50% cu toate ca nu am fost eu vinovat, dar asta e alta problema, acum as vrea sa retrag dosarul de dauna de la RCA si sa il fac pe CASCO.Ce ma sfatuiti sa fac? Este posibil conform celor spuse de dumneavoastra mai sus? Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.