avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona2c

Activitate Ramona2c

Sunt implicata intr-un proces, ce dureaza de 3 ani de zile, ca parte vatamata in urma unui accident de circulatie. Vinovatul nu a dat nici un semn pana acum.Ne-am intalnit la mediere de curand, pentru ca asa a dispus judecatorul dar fara nici o rezolvare. A refuzat sa achite, a spus ca el nu are nici macar 1 leu si ca nu il intereseaza ce se intampla in proces. Saptamana trecuta am fost anuntata ca voi fi despagubita de asigurator, am semnat contractul cu acestA,in contract stipuland ca se achita absolut toate daunele. Ultimul proces va fi pe 5 decembrie, iar astazi sunt sunata de catre vinovat. Acesta vrea sa imi dea o suma de bani, pentru ca eu sa imi retrag plangerea, intrucat se apropie ultimul proces. Avocata mi-a spus, ca daca primesc acesti bani, pot fi data in judecata ulterior pentru ca i-am luat. Ce parere aveti? Ce se poate face? Sa iau banii?Se poate face un demers la notar care sa ma protejeze? Sau mai bine nu ma mai complic?Va multumesc!
Da, s-a facut o plangere penala la momentul respectiv pentru vatamare corporala(au fost 20 de zile de spitalizare). In urma cu o luna s-a mers la Parchet,intrucat nu mai stiam nimic de dosar,iar procurorul de serviciu de atunci ne-a sugerat sa facem aceasta contestatie.Dumnealui ne-a spus ca vom primi raspuns in aproximativ 2 saptamani,dar au trecut 35 de zile de atunci si nu am primit nimic.Astazi am mers iarasi la Parchet si am discutat cu un alt procuror de serviciu,acesta a sunat la politie si ne-a spus ca dosarul este tot acolo.Raspunsul primit intr-un final a fost "Asteptati!Nu aveti ce sa faceti altceva!" . Ideea este ca nu inteleg de ce nu se da drumul dosarului de la politie,sau de regula dureaza atat de mult? Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra!
A fost depusa o contestatie la Parchet pentru a se urgenta solutionarea cazului si sa fie trimis mai repede de la IPJ(asa am fost invatati de cei de acolo sa procedam). Doresc sa mentionez ca accidentul s-a intamplat in urma cu aproximativ 2 ani si de atunci nu a fost trimis de la politie. Exista posibilitatea ca acest dosar sa se claseze intr-o anumita perioada de timp?
As vrea si eu sa stiu cum pot face sa nu se mai retina un dosar la politie? Mama mea a fost implicata intr-un accident rutier(ca victima) , iar inculpatul nu vrea sa ia legatura cu noi.I s-a facut plangere penala si cu toate acestea politia nu vrea sa de drumul dosarului catre Parchet.A fost depusa o contestatie dar nu am primit nici un raspuns.Nu stiu cui ma pot adresa.Un avocat mi-ar fi mai de ajutor?