avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate NICULIN

Activitate NICULIN

Da. Am depus la dosar, mai multe documente , care dovedesc, conflicte de interese. S-a constatat ca exista ceva... asupra expertului. Nu a raspuns la cererile instantei, dar s-a depus la dosar , dupa incheierea sedintei de judecata, o adresa vaga, fara a raspunde intrebarilor instantei. Noi insistam.
Va multumim!!!!
Se pare ca exista un conflict de interese. Asa il consideram noi. Proprietara , cu care suntem in litigiu , lucreaza la Biroul local de expertiza. Dorim sa cerem instantei verificarea de catre instanta a acestui lucru. Consideram ca acesta este un motiv, pentru care nu raspunde instantei, in nici un fel expertul. Va multumim.
Da, instanta a primit confirmare de la Biroul local de expertiza, ca expertul este in activitate, ca, figureaza cu acelasi domiciliu. Deasemeni de fiecare data, s-a solicitat instantei, sanctionarea expertului.
Va multumim.
Nu a raspuns expertul nici de data aceasta la adresa comunicata de instanta. Desi s-a cerut a dispune masuri de catre instanta, aceasta iar a amanat procesul ( a treia oara , in termen de 14 luni) pe motiv ca nu exista raspunsul expertului. Din ce se vede, se urmareste si de instanta ,... ceva. Din cate inteleg ,sunt presiuni mari asupra expertului. Suntem in proces la judecatorie. De 3 ani , doar amanari.
Diferenta intre coordonate si masuratoarea telemetru laser
Buna ziua!
Am urmatoarea situatie. S-a cumparat o locuinta, unde existau 2 loturi cu locuinte separate, dar nu exista gard, intrucat erau 2 surori si aveau terenul mostenire. S-a vandut un lot, am incercat sa facem gard, dar am intampinat neplaceri din partea vecinei (sora celei care a vandut), pe motiv ca am intrat cu 10 cm in curtea ei. din masuratoarea cu telemetru laser, masurat de un cadastru autorizat, reiese ca am lasat cu 5 cm mai putin , pentruca am considerat sa facem gard comun (5 cm eu si 5 cm, ea.) Nu accepta masuratoarea cu telemetru, vrea sa respectam coordonatele. Nu pot face altfel, intrucat spatiul meu este ingust, ca altfel nu stateam in cei 10 cm pe care ea ii vrea. Cum este corect, pentruca am facut un gard din sarma, provizoriu, care sa delimiteze hotarul si sa nu mai intre in curtea mea ( veneau si persoane straine muncitori etc, care se plimbau prin curtea mea cand nu eram acasa)
Consider ca masuratoarea telemetru laser, este mult mai sigura, decat coordonatele,
Multumesc frumos!
Multumesc pentru raspuns. De fiecare data , la fiecare termen de judecata, expertul nu a raspuns, iar judecatorul amana , cate 5 -6 luni, data de judecata, probabil se va prescrie.
Expertul silvic, nu depune la dosarul de la judecatorie, răspunsul la obiecțiunile încuviințate la raportul de expertiză.
A fost numit un expert silvit in realizarea unei expertize. A fost efectuata expertiza, a fost inaintata la dosar, dar nu cu toate datele cerute de judecator. De 12 luni se asteapta sa raspunda la obiectiunile cerute de instanta si nu da nici un raspuns. A fost verificata starea expertului la forul lor, este in activitate. Inteleg ca sunt presiuni din partea adversa, nu pot dovedi cu documente acest lucru, Onorariul a fost achitat. Cum trebuie sa procedez, pentru a fi obligat expertul sa depuna obiectiunile. Se vede ca este protejat si de instanta, nefiind penalizat! Multumesc frumos
multumesc frumos!
In situatia in care, exista un Regulament intern, cum este corect: sa se faca un alt regulament sau un act aditional la cel existent? Multumesc frumos!
Buna seara! S-a schimbat conducerea unitatii. Am primit pe mail fiecare salariat, un nou Regulament intern. Nu a fost consultat sindicatul. S-a pus in discutie de sindicat, Contractul colectiv de munca , si nu a primit nici un raspuns din partea conducerii, dar conducerea, a inaintat Regulamentul intern fiecarui salariat . Nu putem semna regulamentul, solicitam un raspuns din partea conducerii la conditiile de lucru peste program, si in zilele de sambata sau duminica, cum vom fi retribuiti, dar nu suntem ascultati. In Regulament si Contractul de munca, nu este prevazuta, munca prestata peste program sau cea de sambata sau duminica. Daca suntem prezenti la sedinta de prezentare a Regulamentului intern, si se intocmeste proces-verbal ,ca s-a adus la cunostinta, acest document, ce mai putem face? Nici un salariat , nu este de acord cu modificarea regulamentului initial.
Va multumesc