avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate cobra1980

Activitate cobra1980

Multumesc tuturor de sfaturi. Pana la urma voi merge si pe cale de ordonanta. Eu totusi inca mai sper sa ii vina mintile mamei la cap.
Astazi am intrat cu politia sa mi iau cateva lucruri si am vazut si ingerasul meu. Incerc sa am cat mai multa rabdare pt ca stiu ca mama are anumite privilegii in fata instantei. Cu Dumnezeu inainte sper ca pana la primul termen sa i vina mintea la cap si sa incercam sa rezolvam conflictul pe cale amiabila si sa-si dea seama ca oricat va incerca sa ma umileasca va trebui la un moment dat sa ne vedem la vizita copilului cel putin 1 data pe sapt. Desi eu i mi doresc zilnic sau 1 la 2 zile sa-mi vad puiutul.
Am discutat cu avocatul si nu mi recomanda ordonanta pentru ca la Iasi poate dura si 2 luni solutionarea din cauza ca este foarte aglomerata. Deci pica ordonanta, i mi ramane rabdarea pana la proces, eu sper sa nu ajung aici chiar daca eu am facut cererea.
Deci sa inteleg ca pana nu hotaraste instanta in privinta vizitelor eu nu pot sa-mi vad copilul? Nu mi se pare corect deloc. E greu de acceptat asa ceva. I mi iubesc copilul si fac orice pentru el.
Am fost casatoriti 2 ani si ceva din care a rezultat un copil minor de 3 luni. Am acelasi domiciliu cu sotia (apartamentul este al sotie dinainte de casatorie). Chiar daca EU am depus actiunea de divort cu termen in septembrie 2012 am mai incercat sa discutam dar fara nici un rezultat, nervi de ambele parti, reprosuri, tipete, cuvinte grele care nu se mai pot uita etc. Eu am plecat din locuinta la sora mea cu hainele de pe mine, pentru a evita certurile. Acum sotia i mi interzice accesul in apartament si la copil, spunand ca sa hotarasca instanta cand sa vin nu cand vreau eu. Am hine, uniforma de servici pe care nu mi le pot lua. De la inceputul relatiei noastre am fost implicat si daruit familiei dar datorita conjucturilor si a rudelor apropiate nu am mai gasit calea spre echilibrul unei familii normale. I mi iubesc copilul enorm de mult pentru ca am dorit acest copil enorm de mult si cu sacrificii imense, as vrea totusi sa pot vedea fetita si sa ma pot implica in cresterea ei. Ce pot face pentru a putea vedea fetita pana la hotararea unui program de catre instanta. (In cerere am cerut ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata de ambii soti, domiciliul minorei sa fie la mama fetitei, si ca ma oblig la plata pensiei alimentare in favoarea minorei). Mama fetitei nu vrea ca eu sa mai am contact cu fetita stiind ca asa ma poate face sa sufar cel mai tare si nu este de acord cu autoritatea comuna. Va rog un raspuns cu baza legala. Va multumesc.
Am primit de la parintii mei in timpul casatoriei o suma de bani prin donatie directa catre mine. Banii au fost cheltuiti pentru construirea casei proprietate comuna. Acum va intreb cum pot recupera acei bani, daca nu mai suntem casatoriti si casa nu e gata( fosta avea terenul inainte de casatorie iar pentru construire a fost facut un credit ipotecar pe numele fostei + banii din donatie). Va multumesc.
PS: dusmanul nu vrea sa vindem casa