Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Act donatie simpla la un partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Act donatie simpla la un partaj

Am primit de la parintii mei in timpul casatoriei o suma de bani prin donatie directa catre mine. Banii au fost cheltuiti pentru construirea casei proprietate comuna. Acum va intreb cum pot recupera acei bani, daca nu mai suntem casatoriti si casa nu e gata( fosta avea terenul inainte de casatorie iar pentru construire a fost facut un credit ipotecar pe numele fostei + banii din donatie). Va multumesc.
PS: dusmanul nu vrea sa vindem casa
cobra1980, utilizator
Faceti un partaj , deoarece creditul a fost facut in timpul casatoriei, iar ratele s-au platit din banii ambilor, chiar daca a achitat doar ea. In cadrul partajului, daca se face prin instanta,dovediti ca o parte din bani au provenit din donatia facuta de parinti catre dvs. Aveti sanse mari sa castigati ceea ce ati investit din donatie si chiar mai mult. Chiar daca nu vrea sa vanda, instanta o poate obliga , daca solicitati, sa va achite sumele respective, si puteti face executare silita pe bunuri, sau casa.