Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construcție casă tineri necăsătoriți pe terenul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construcție casă tineri necăsătoriți pe terenul unuia dintre ei: cum se poate asigura celălalt, care va finanța o bună parte din construcție, că nu riscă să piardă banii?

Buna ziua, va expun urmatoarea situatie: el a primit terenul prin contract de donatie de la parintii lui, ea detine banii pentru 75% din constructia unei casei (restul de 25% contracteaza el un credit bancar), cei doi sunt necasatoriti. Ce proceduri sau acte sunt necesare pentru a nu risca nimic niciunul dintre ei in nicio situatie?
Manuela Rășină, administrator
Ati mai adresat aceasta intrebare.
Nu inteleg la ce riscuri va referiti, atat timp cat nu sunteti casatoriti.
Eu sunt partea feminina din poveste si ma refeream la riscul de a pierde banii in caz de neintelegeri.
raluk0207 a scris:

Ati mai adresat aceasta intrebare.
Nu inteleg la ce riscuri va referiti, atat timp cat nu sunteti casatoriti.

Pastrati actul de provenienta al banilor, precum si fiecare document care atesta achizitionarea de produse pe numele dvs.
De exemplu, daca cumparati tigla din banii dvs, pastrati factura.
Alt act....nu exista.
Credeti ca nu se poate trece, spre exemplu, cota parte din casa pe numele meu?

raluk0207 a scris:

Pastrati actul de provenienta al banilor, precum si fiecare document care atesta achizitionarea de produse pe numele dvs.
De exemplu, daca cumparati tigla din banii dvs, pastrati factura.
Alt act....nu exista.

Pe numele cui este emisa autorizatia de construire?