avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construcție casă tineri necăsătoriți pe terenul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construcție casă tineri necăsătoriți pe terenul unuia dintre ei: cum se poate asigura celălalt, care va finanța o bună parte din construcție, că nu riscă să piardă banii?

Buna ziua, va expun urmatoarea situatie: el a primit terenul prin contract de donatie de la parintii lui, ea detine banii pentru 75% din constructia unei casei (restul de 25% contracteaza el un credit bancar), cei doi sunt necasatoriti. Ce proceduri sau acte sunt necesare pentru a nu risca nimic niciunul dintre ei in nicio situatie?
Ultima modificare: Joi, 25 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Miha111 , utilizator 12:01, 26 Octombrie 2018
inca nu exista o autorizatie de constructie. Exista terenul primit de el prin donatie de la parinti si banii mei primiti de parinti din vanzarea unui imobil.
Pai deocamdata nu aveti acte de proprietate pentru constructie.
Deci nu are ce sa va dea. Dupa obtinerea autorizatiei de construire, poate sa va vanda/doneze o cota.
Ideal ar fi sa va casatoriti, astfel, casa fiind edificata in timpul casatoriei este bun comun din start.
Tineti un registru de cheltuieli in care ambii treceti orice cheltuiala si actul respectiv. Daca cheltuiala e fara act treceti-o si semnati ambii ca sunteti de acord.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Miha111 a scris:


Ce proceduri sau acte sunt necesare pentru a nu risca nimic niciunul dintre ei in nicio situatie?


La intrebarea astfel cum ați formulat-o (cu „nimic” ... „niciunul” ... „în nicio situație”) răspunsul este: mai bine vă cumpărați dvs. o casă cu banii pe care îi aveți și nu vă apucați să investiți pe un teren donat.

Serios.

Altfel, din văd eu aici, „niciunul” înseamnă doar el.
Doar el nu va „risca nimic ... în nicio situație”...
Dvs. păreți gata să vă asumați rolul de ... bancă finanțatoare, cu riscul de a nu vă recupera nici capitalul.


Este dispus el să vă vândă o cotă parte din terenul donat?
Actul de donație este cu sarcini?
Câți copii au donatarii?
etc.

Nu există soluție minune.
Este necesară o muncă de verificare pentru a găsi o soluție cât mai bună, aplicabilă cazului concret.
Ultima modificare: Vineri, 26 Octombrie 2018
romascanu, moderator
Donatarii mai au un copil, contractul de donatie este fara sarcini. Daca este singura solutie, este dispus sa imi si vanda o parte din teren.

-Vă rog apăsați pe Răspunde, nu pe Citează, când vreți să publicați un nou mesaj. Mulțumesc-
Ultima modificare: Vineri, 26 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revocare contract donatie nickey1234 nickey1234 Buna ziua, părintii mei vor sa îmi doneze o casa cu clauza ca nu o pot vinde atâta timp cat ei trăiesc.Eu sunt unicul lor copil însă ei sunt foarte ... (vezi toată discuția)
Casa mea pe teren proprietate comuna sorin_marian sorin_marian Buna ziua. Am in proprietate impreuna cu cineva un teren (50% - 50%). Poate cineva sa imi spuna in ce conditii as putea sa construiesc pe acest teren iar ... (vezi toată discuția)
Împărțirea unei cote din averea părinților în viață către cei 2 copii. cum ne recomandați să facem actele? Ioana ionela Ioana ionela Buna ziua! Parintii mei detin un apartament si un teren+casa in care si locuiesc. Ei doresc sa ma lase pe mine si pe sotul meu sa construim o casa pe terenul ... (vezi toată discuția)