avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate DiMtopia

Activitate DiMtopia

Bunicul sotiei mele are un teren agricol in zona Glodeanu Silistea. Dansul a murit in 2002 si nu s-a facut succesiune. De atunci au decedat sotia acestuia si fata lui (aceasta fiind unica mostenitoare si mama nevestei mele) si s-a facut succesiune dupa ambele dar terenul nu a aparut in nici una din cele 2 succesiuni el fiind inca pe numele bunicului. In tot acest timp terenul a continuat sa fie folosit de catre o firma care a trimis anual o cota parte ce era incasata de catre socrul meu. In 2009 a murit si socrul meu si s-a facut succesiune dar evident terenul acela nu a aparut nici la aceasta succesiune.
Ieri am fost sunat de la firma ce se ocupa de teren sa ne intrebe ce fac cu banii ca nu s-au mai luat din 2009 si ca ar vrea sa ni-i dea.
Si acum apar urmatoarele probleme:
1. Terenul e dat in arenda de 14 ani dar nu stim daca a fost platit vreodata impozitul pe teren sau impozit pe banii obtinuti anual. Cum si de unde pot afla cat este de plata?
2. Presupunand ca este vorba de vreo suma enorma (penalizari dupa atatia ani), sotia mea poate fi trasa la raspundere in conditiile in care ea nu apare pe nici un act?
3. Ce acte sunt necesare pentru a intra in posesia banilor datorati din 2009 si pana azi de catre firma ce foloseste terenul?
4. Ce acte ar fi necesare pt vanzarea terenului?
multumesc de raspuns. acordul nu mi l-am dat in nici un fel. chiar am solicitat sa-mi arate ce dovezi au ca as fi fost de acord si nu reusesc sa vina cu nimic.

in afara de a-i da in judecata nu exista nici o alta posibilitate de rezolvare a acestei probleme?

ideal ar fi fost sa raportez abuzul unei institutii de acolo (cipo/cba) si aceasta sa ia masurile necesare.
intre timp am contactat si Copyright Board of Canada ([ link extern ] )
In urma cu 5 ani m-am inscris pe un site ce gazduieste un joc online. Pentru acest joc am inceput sa creez diverse imagini. Dupa ce am creat prima imagine am fost intrebat daca sunt de acord cu urmatorul Copyright Agreement:

"The author retains copyright on their work, and gives Conquer Club
permission to use the imagery free of charge, as Conquer Club sees fit
for as long as Conquer Club sees fit on the Conquer Club website.
Conquer Club cannot sell, lease or lend the rights to use the images to
anyone else. The author swears that their map is their own work or a
legal derivative work and by submitting it, do hereby claim all
responsibility for that being true."

Nu am oferit un raspuns afirmativ dar nici nu am refuzat. Pur si simplu am evitat sa raspund.
Dupa aceea am mai creat diverse alte imagini (in total 9) dar nu am mai fost intrebat niciodata daca sunt de acord sau nu cu acel Copyright Agreement.

In momentul de fata am primit o oferta de cumparare a acelor imagini de catre o terta persoana, oferta careia doresc sa-i dau curs. Am contactat administratorul respectivului site si i-am cerut sa renunte la imagini dar m-a refuzat pe motiv ca as fi semnat acel Copyright Agreement. I-am explicat ca nu am semnat si nici nu am scris vreodata ca as fi de acord cu asa ceva dar in continuare a refuzat sa scoata imaginile de pe site.
Site-ul apartinand unei firme din Canada, am apelat la Canadian Intellectual Property Office ([ link extern ] .
Pot sa dovedesc ca imaginile imi apartin iar ei nu au nici o dovada ca eu as fi semnat acel Copyright Agreement pentru simplul motiv ca nu am facut-o vreodata.


Si acum intrebarile mele:

1. Este extrem de usor sa trucheze o imagine cu mail-ul ce contine acel Copyright Agreement astfel incat sa para ca eu am spus ca sunt de acord. Daca fac asa ceva are vreo valoare legala? Avand in vedere ca trucajul se poate face curat fara vreo urma, ar fi imposibil pt mine sa dovedesc ceva, deci ma gandesc ca legal n-ar trebui sa aibe nici o valoare.

2. Daca prin CIPO nu reusesc nimic, intentionez sa actionez in judecata firma respectiva. Cum pot sa fac asta si cam care ar fi costurile estimative? Pot sa cer daune macar pentru recuperarea cheltuielilor de judecata?

Va multumesc anticipat si nu va sfiiti sa cereti orice detalii credeti ca sunt necesare.