avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate adighe

Activitate adighe

Buna ziua. Acum un an sotul meu a imprumutat o suma de bani de la un coleg fara ca eu sa stiu sau sa ma folosesc de ei. Am aflat ulterior, fiind contactata de colegul lui prin intermediul facebook-ului. I-am zis atunci ca vorbesc cu sotul si vedem cum ii inapoiam banii, chiar daca nu am stiut de acel imprumut. Nu am avut de unde sa ii dam banii, iar in tot acest timp am primit mesaje cu amenintari, injuraturi la adresa mea, cat si a copilului meu din partea acelui domn. Am aflat ca a facut plangere la Politie impotriva mea si a sotului, am luat legatura cu el si i-am promis ca ii dau suma in rate. Luna trecuta am virat suma promisa in cont doar ca luna asta nu am mai avut pt ca am intampinat niste probleme. Acum au inceput amenintarile, ca ma da in judecata, ca imi poate lua chiar si copilul, imi face plangere la protectia copilului ca suntem escroci. Nu am stiut nimic de suma respectiva si nu am avut nici un beneficiu, vreau sa ii inapoiez pana la ultimul leu ca sa inceteze cu amenintarile si din pacate nu pot face nici un fel de credit. Intrebarea mea este ce poate face impotriva mea? Imi poate lua protectia copilului , fata , in acest caz daca face plangere? Sustine ca are un avocat foarte bun si stie ce face. Va rog mult sa imi dati un raspuns.
Răspuns la discuția acte vanzare imobil
Si eu le am facute...si cadastru cat si intabularea numai ca in 2003 cand am achizitionat sectorul 4 cica nu le eliberau ci abia din 2005 au inceput sa elibereze...m-am interesat la notarul cu care am facut actele. Mi-am depus cererile si pe marti sau miercuri ar trebui sa fie gata , pentru ca vind cuiva care are minunatul program "prima casa"..:)
Răspuns la discuția acte vanzare imobil
Va multumesc!
Răspuns la discuția acte vanzare imobil
Va multumesc !
Răspuns la discuția acte vanzare imobil
Ok. Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția acte vanzare imobil
Va multumesc domnule avocat Popescu, acum am citit mai bine si am vazut ca la sfarsitul contractului scrie ca eu, cumparatoarea , declar ca voi indeplini formalitatile necesare pentru intabularea dreptului de proprietate. De asemnea , pe incheierea de autentificare este specificat ca: ' prezentul drept s-a intabulat in C.F. individuala nr... cu incheierea nr...( altul diferit de cel scris in contractul de vanzare-cumparare, cel al fostilor proprietari )' . Se poate ca acela sa fie nr de intabulare pe dreptul meu de proprietate?
Răspuns la discuția acte vanzare imobil
Trebuie sa ma adresez la OCPI, nu?
Buna ziua si bine v-am gasit,

Doresc sa vand un imobil proprietate personala, dar singurele acte pe care le am sunt contractul de vanzare-cumparare intre mine si fostul proprietar in 5 exemplare si incheierea de autentificare de catre un notar in 4 exemplare.Am inteles de la agentul imobilar cu care colaborez ca imi trebuie cadastrul si intabularea pentru a putea vinde si ca nu intelege cum am achizitionat-o fara acestea.Am citit contractul de vanzare-cumparare in care specifica"..intabulat dreptul de proprietate in Cartea Funciara Individuala nr ... cu numar cadastral(provizoriu)... conform extrasului de CF..." . Astea sunt doar provizorii si trebuie facute altele sau trebuie sa le ridic de la OCPI? Ce alte acte imi trebuiesc pentru vanzarea imobilului?
Discuție curator
Buna ziua,
Am 25 de ani , detin o garsoniera pe care o am de la varsta de 15 ani,iar acum doresc sa o vand pentru achizitionarea unui apartament.Cand am cumparat-o in actele de vanzare - cumparare scrie ca sunt asistata de un curator.Acum la vanzare trebuie sa fie si aceasta prezent sau trebuie o semnatura chiar daca nu mai sunt minora?