Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumt suma bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumt suma bani

Buna ziua. Acum un an sotul meu a imprumutat o suma de bani de la un coleg fara ca eu sa stiu sau sa ma folosesc de ei. Am aflat ulterior, fiind contactata de colegul lui prin intermediul facebook-ului. I-am zis atunci ca vorbesc cu sotul si vedem cum ii inapoiam banii, chiar daca nu am stiut de acel imprumut. Nu am avut de unde sa ii dam banii, iar in tot acest timp am primit mesaje cu amenintari, injuraturi la adresa mea, cat si a copilului meu din partea acelui domn. Am aflat ca a facut plangere la Politie impotriva mea si a sotului, am luat legatura cu el si i-am promis ca ii dau suma in rate. Luna trecuta am virat suma promisa in cont doar ca luna asta nu am mai avut pt ca am intampinat niste probleme. Acum au inceput amenintarile, ca ma da in judecata, ca imi poate lua chiar si copilul, imi face plangere la protectia copilului ca suntem escroci. Nu am stiut nimic de suma respectiva si nu am avut nici un beneficiu, vreau sa ii inapoiez pana la ultimul leu ca sa inceteze cu amenintarile si din pacate nu pot face nici un fel de credit. Intrebarea mea este ce poate face impotriva mea? Imi poate lua protectia copilului , fata , in acest caz daca face plangere? Sustine ca are un avocat foarte bun si stie ce face. Va rog mult sa imi dati un raspuns.
Sub nici o forma o suma imprumutata si nerestituita nu este o fapta de natura penala si cu atat mai mult nu are legatura cu minora dvs si cu protectia copilului.Persoana respectiva este foarte abila iar dvs sunteti foarte credula daca puteti sa credeti in asemenea amenintari fara nici un temei legal.La cate tepe s au tras in tara,de toate felurile inseamna ca erau camimele pline de copii institutionalizati .
Ce-ar fi să-i formulați o plângere penală pentru hărțuire?
Singura repercusiune a neplății ar putea fi intentarea unei acțiuni civile!