avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate arrriadna

Activitate arrriadna

Buna ziua.
Bunica paterna a mea si a fratelui meu a facut succesiunea dupa moartea tatalui nostru (si succesiunea bunicului decedat, sotul bunicii). Bunica noastra ne-a anuntat dupa pentru ca a vrut sa favorizeze o nepoata de sora (sora bunicii e in viata).
Intrebare 1+2: Eu si fratele meu trebuie sa facem de asemenea succesiunea dupa tatal nostru daca nu am fost anuntati de la inceput? Si dupa bunic?
Intrebare 3: Daca nepoata de sora are drepturi la bunica noastra, reciproca e de asemenea valabila (noi la sora bunicii noastre)?
Multumim
Răspuns la discuția PFA sau SRL
adolfina pop a scris:

amandoua au avantaje si dezavantaje.


Care ar fi diferentele?



Buna ziua Gabriela, multumesc pt raspuns. In acest moment nu sunt salariata, motiv pt care si vreau sa fac aceasta trecere spre independentza. Studiile imi permit sa pot exercita meseria, dar NU vreau sub nici o forma sa intru in nebunia cu "garantare cu bunurile proprii". Mi se pare o aberatie.
Salut.
Vreau sa dau meditatii si sa o fac legal ca unica activitate/sursa de venit.
Dar n-am toate variantele si nu gasesc surse de informare, asdar: HELP!

Din cate am citit ( si m-am ingrozit, fiindca limbajul de specialitate face sa mi se increteasca brusc parul!) am concluzionat ca-mi pot face PFA sau SRL.
Am incercat sa-mi trasez o concluzie despre ambele si-am inteles ca:
- se pot inregistra destul de repede, oricare (n-am gasit surse ca sa ma dumiresc prea bine cu SRL-ul). La reg comertului, nu?!
- in caz de esec PFA raspunde cu bunurile personale in timp ce o firma nu
- Impozitul PFA: 16% venit +5.5% sanatate siii, nu mai stiu e +31% pensii sau nu?
- Impozit srl =???!?!

Mai exista si vreo alta varianta - in ideea ca as cam avea nevoie sa si traiesc, nu numai sa platesc impozite?

Multumesc anticipat pt raspuns(uri).