avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate bobosf95

Activitate bobosf95

Buna ziua!

Am ghinionul sa impart cu vecinul, administratorul scarii, o usa comuna pe hol, la care el a atasat 2 camere de filmat ascunse si obisnuieste sa urmareasca acea activitate, poate nu are televizor, cine stie.

In perioada aceasta am avut 2 prieteni care au ramas peste noapte la mine si fratele meu, studenti care vin din strainatatea si aveau nevoie de un loc pentru maxim 3 zile. Mai exact, o persoana a venit sa zicem pentru 3 zile, a plecat. Alta persoana a venit, a stat 3 zile, a plecat. In acest timp mai eram vizitat de prietena mea, din cand in cand, probabil de 2-3 ori pe saptamana.

Din ce m-am interesat, nu este voie sa se treaca o persoana la intretinere decat daca a stat mai mult de 15 zile. M-am trezit trecut cu aberanta cifra de 5 persoanela intretinere si asta pentru luna mai, chiar daca intreaga poveste s-a intamplat in iunie-iulie, imi imaginez ca are de gand sa treaca 5 persoane pe toate lunile.

Totul este aberant, mai ales in conditiile in care din mai pana acum nu am cheltuit decat 1 metru cub de apa rece/calda in bucatarie si 2 metri cubi de apa calda in baie.

Am fost sa discut frumos cu el, mi-am luat timp sa ma calmez, sa fiu civilizat, am primit urmatorul raspuns ”nu ma intereseaza, da-ma in judecata”. Presedinta blocului mi-a zis ca e doar un angajat si ca respecta ce i-a adus administratorul scarii.

Intrebarile mele sunt:
- are dreptul sa aiba camere de filmat ascunse(una in vizor, alta intr-un colt)?
- care sunt pasii de urmat pentru a contesta numarul de persoane avand in vedere ca am incercat totul ca sa rezolv prin cale amiabila.


Va multumesc pentru ajutor!
si care este parchetul responsabil ?
Buna ziua!

Este vorba de cazul [ link extern ] .

Pe scurt am platit un avans dar nu primesc nicio excursie. Din cate am inteles nu a intrat firma in insolventa.

Ce trebuie sa fac ca sa incerc sa-mi recuperez banii ? Am citit si am inteles ca ar fi vorba de plangere la politie si parchet si reclamatie la protectia consumatorului ?

De asemenea, unde trebuie sa fac aceste plangeri, la sectia de politie unde sunt ei inregistrati sau pot face la sectia mea?

Si, in final, din experiente anterioare daca am sanse reale de recuperare a banilor.

Va multumesc mult pentru ajutor!