avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate ancamoon

Activitate ancamoon

Am primit acum cativa caietul de sarcini pentru o licitatie. Acum ma trezesc cu o adresa din partea autoritatii contractante prin care mi se cere sa le spun modalitati legale prin care am distrus suportul optic ce continea caietul de sarcini..... Ce cai legale am? :(
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua!
Indraznesc sa pun si eu o intrebare, sper sa nu-mi sariti in cap, dar e prima data cand lucrez cu Registrul Comertului si nu stiu tot...
Am o societate unde s-a revocat administratorul,printre altele.
Intrebarea mea este: La ONRC, pe langa actele care trebuie depuse, trebuie si o cerere inregistrare mentiuni...insa cine trebuie sa o completeze? Noul sau vechiul administrator? :(
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Multumesc pentru raspuns :)
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Stiu ca probabil s-a mai pus intrebarea asta de mii de ori si, mai mult ca sigur, s-a si raspuns la ea, dar nu gasesc in cele 700 de pag... Imi puteti spune de pe ce carti de drept civil va pregatiti pt admitere? Ce autori?....
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
:D:D Sunt avocat! Felicitari celor admisi!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
a,c zic si eu Csorin a scris:

infractiunea continuata :
a) presupune unitate de subiect activ
b)nu poate fi savarsita cu intentie indirecta
c)in cazul infractiunilor cu continuturi alternative , unitatea de continut , se mentine , chiar daca sunt savarsite forme alternative alte aceleiasi infractiuni


Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Asa,normal. Sfatul meu e sa facem mai putine grile si sa invatam mai mult pt ca, dupa cum bine spunea mai sus cineva, exista riscul de a invata gresit. Si vorbesc din postura unui om care a dat de 2 ori la Inm si care a trecut de fiecare data de toate probele, dar care a avut nesansa de a nu se afla in primii 200... Va sfatuiesc sa faceti doar grilele date la
Inm in anii trecuti. OvidiuDanut a scris:

c_m a scris:

OvidiuDanut a scris:

La grila.anterioara in conditiile in care nuse precizeaza ca a fost emisa o hot def de.condamnare de catre prima instanta pt omor, raspunsul c nu mi se pare intemeiat. Adica se retine o incidenta care nu este stabilita prin hot de cond definitiva? Prezumtia de.nevinovatie?

Antoniu zice ca indiferent de existenta unei hotarari de condamare se retine agravanta..nu am Dongoroz la mine...


Am gasit ceva edificator. "Existenta la data condamnarii inculpatului pentru omor a unui alt proces in curs pentru savarsirea anterioara de catre acelasi inculpat a unei alte infractiuni de omor nu indreptateste condamnarea acestuia conform art.176, alit.c, C.pen.. CSJ , decizia nr.5117 din 26.11.2002.



Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Grila cu omorul e din Udroiu? Raspunsul e in mod evident gresit, zic eu, se incalca in mod flagrant prezumtia de vinovatie. Iras a scris:

La pruncucidere raspunsul este 1.La grila la care faceţi referire,cea cu omorul,mi se pare ciudat răspunsul şi mie de aceea v-am adus-o în discuţie.



Răspuns la discuția Admitere INM 2013
1 Iras a scris:

Rosse a scris:

Cand intrebi asha, sigur e raspunsul bun :D
Noapte buna.

Sau poate nu:D Salutare!
Grila.Penal general.
O persoană e în curs de judecată la o instanţă pentru omor simplu.În acest timp, e judecată la altă instanţă pentru alt omor,pe care l-a comis ulterior primului.
A doua instanţă îl va condamna:
1-pentru omor simplu,calificat sau deosebit de grav,dupa natura faptei
2-omor simplu deoarece nu a intervenit condamnarea pentru primul omor,reţinerea agravantei ducînd la încălcarea prezumţiei de nevinovăţie
3-omor deosebit de grav,comis de o persoană care a mai săvârşit un omor
:)