avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate doragrey

Activitate doragrey

Buna ziua

Am un bebe de 9 luni, nascut in septembrie 2012; am optat pentru CIC 1 an si m-am intors la 1 iunie. Din pacate au aparut anumite probleme care necesita prezenta mea acasa cat mai mult timp. Este posibil sa revin in CIC pana la 1 septembrie?
Exista vreo posibilitate sa prelungesc concediul pana la varsata de 2 ani daca initial am optat pentru un an?

Va multumesc
O zi frumoasa tuturor
tudorvaleriu a scris:

1. Daca tatal nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC (o luna) atunci mama poate beneficia de tot CCC.

2. Daca ati optat pentru CCC pana la 1 an veti putea beneficia de stimulentul de insertie daca reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an.

3. - Din ce spuneti dvs. reiese ca tatal indeplineste conditia de obtinere de venituri pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului deoarece se admit si fractiuni de luna.
- In aceasta situatie, daca tatal nu va lua CCC o luna, dvs. veti beneficia de CCC numai pana implineste copilul 11 luni.
- In acest caz trebuie sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an iar stimulentul de insertie il veti lua dupa ce implineste copilul 1 an.


Multumesc pentru raspuns. Imi este de mare ajutor; m-am lamurit acum, nu stiam ca se admit si fractiuni de luna.
Inteleg ca daca sotul efectueaza cele 30 de zile de concediu cu, sa zicem 2 luni inainte ca bebe sa implineasca un an, primesc stimulentul incepand cu luna urmatoare celei in care sotul a fost in concediu.

O zi frumoasa tuturor.
Buna ziua

Ma adresez comunitatii avocat.net cu urmatoarele intrebare:

Daca tatal nu a avut 12 luni lucrate la data nasterii copilului poate beneficia de concediul de o luna din perioada solicitata de mama? Precizez ca mama a optat pentru CCC pana la implinirea varstei de 1 an.
Concret: copilul s-a nascut pe 11 septembrie 2012. Tatal a incetat activitatea la o societate la 1 septembrie 2011 si s-a angajat la o alta societate pe 20 octombrie 2011. In aceste conditii mai poate beneficia de concediul de o luna?

Pentru a putea beneficia de stimulentul de insertie la ce data ar trebui sa revina la locul de munca mama, daca tatal nu poate intra in CCC o luna?
Am inteles ca daca tatal nu solicita cele 30 de zile de concediu, mama pierde o luna din CCC, deci trebuie sa revina la serviciu la varsta de 11 luni a copilului (sau sa solicite concediu fara plata). Aceasta situatie se aplica si daca tatal nu se califica pentru obtinerea concediului de o luna?

Va multumesc.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua/ seara

Pe data de 3 iunie am fost victima unei talharii -noaptea, la scara blocului, eu fiind insotita de fiica mea in varsta de 9 ani. Faptuitorul a fost prins (pentru o alta fapta) si fiind chemata pentru identificare, l-am recunoscut dintr-o aliniere de grup atat eu cat si fiica mea, ca fiind cel care mi-a sustras prin forta geanta in noaptea de 3 iunie.
Acum sunt citata sa ma prezint in calitate de parte civila la procesul in care faptuitorul este inculpat pentru fond talharie. Data la care trebuie sa ma prezint in instanta este 3 septembrie. Mentionez ca sunt insarcinata in luna a 9 a si data posibilla a nasterii este intre 2 si 11 septembrie. Avand in vedere situatia mea este posibil sa nu ma prezint la aces proces? Care pot fi consecintele daca nu ma prezint? Daca ma prezint totusi la prima infatisare cum pot evita alte eventuale citatii?-cu siguranta nasterea se va produce pana la o eventuala alta citatie si nu voi mai putea participa la nici un proces avand un bebe acasa. Trebuie sa fac o cerere catre judecator sau ce as putea face?

Multumesc pentru atentia acordata acestui subiect si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.