avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielabbb

Activitate gabrielabbb

Buna ziua ,
Am si eu o problema :pana pe data de 03.09.2012 am fost in concediu de crestere copil , pe data de 04.09 am fost chemata la serviciu si mi sa spus ca intru in proces de concediere cu 6 salarii compensatorii care imi vor fi acordate pe periada a 6 luni .
Pot beneficia de somaj avand in vedere ca primesc acesti bani (ceea ce este legal deoarece eu ca si mamica figuram pe legea veche care obliga angajatorul sa ma mai tina angajata inca 6 luni dupa terminarea ccc).
Ce acte sunt necesare ?
Multumesc .
buna ziua,
am o problema care suna cam asa :
lucrez la o firma de transporturi foarte mare(ce mai mare din tara) acum 2 ani am nascut , urmand sa ma intorc la serviciu pe data de 03.09.2012 .
vineri 31.08 am fost instiintata printr.un sms ca sa decis desfiintarea postului pe motive financiare si voi primi 6 salarii compensatorii (lucram ca si casiera),in conditiile in care pe acest post mai figurreaza inca 2persoane .
Pe legea veche in care ma incadrea (fiind data inainte de 2011) scrie ca angajatorul este obligat sa ma reangajeze timp de 6 luni , insa daca se desfiinteaza postul am dreptul la somaj ?
este legal ce fac acesti oameni?
ce ar trebui sa stiu sa merg pregatita in momentul in care merg sa inchei aceasta colaborare ?
va multumesc anticipat.