avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate Anddreea85

Activitate Anddreea85

Buna ziua!
Am un PFA cu norma fiza de venit cod CAEN 1512, neplatitor de TVA, infiintat in septembrie 2012.
In ceea ce priveste completarea Jurnalului de vanzari, am urmatoarea nelamurire: atunci cand il completez va trebui sa preiau valoarea totala de pe fiecare pagina si sa o adun la urmatoarea ( si respectiv pentru fiecare luna)?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Nelamurire factura
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste raspunsuri pentru aceste intrebari?
Buna ziua!
Am infiintat in septembrie un PFA avand ca domeniu de activitate "Fabricarea unor accesorii din piele" cod CAEN 1512 " Fabricarea articolelor de voiaj si marochinarie si a articolelor de harnasament". Produsele pe care le confectionez urmeaza sa le vand clientilor prin posta in sistem RAMBURS, banii fiindu-mi virati intr-un cont bancar. Problemele mele sunt urmatoarele:
1. Atunci cand intocmesc factura va trebui sa am doua randuri: una cu valoarea produsului si una cu taxele postale sau va trebui sa includ aceste cheltuieli in valoarea produsului?
2. Majoritatea clientilor sunt persoane fizice, este neaparat nevoie de CNP-ul acestora, sau adresa este suficienta?
3. Va trebui sa emit si chitanta, sau factura este suficienta, avand ca document justificativ de incasare mandatul postal si extrasul de cont?
Va multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua!
As dori sa infiintez un PFA cu norma fixa de venit, avand ca domeniu de activitate "Productia si comercializarea de accesorii din piele, in special mansoane, huse pentru masini,dar si genti, portofele". Marea mea nelamurire este urmatoarea: Nu stiu in ce cod CAEN ma pot incadra. Cei de la Registrul Comertului si Finante nu m-au putut lamuri.
Va multumesc anticipat!