avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate iuliasurdu

Activitate iuliasurdu

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema. In noiembrie 2014 am achizitionat cu imobil in Constanta, cu rate la dezvoltator. S-a incheiat o Promisiune bilaterala de vanzare-cumparare, urmand ca finalizarea Contractului sa se efectueze la achitarea integrala a imobilului. Pana la achitarea integrala, asa cum este mentinat in contract, firma respectiva este in continuare proprietar. In contract nu este mentionata obigativitatea noastra de a achita alte cheltuieli in afara de rate si cheltuielile notariale finale atunci cand se va face Contractul e vanzare-cumparare efectiv.

Luna trecuta, noiembrie 2015, am primit pe aceeasi factura pe care dezvoltatorul ne refactureaza utilitatile (utilitati pe care nu am putut sa le trecem pe numele nostru, nefiind inca proprietari) si impozitul pe locuinta pe 2015, in valoare de 1578 RON (1273 + 305 TVA), pentru un apartament cu suprafata de 67 mp.

Raspunsul lor a fost ca valoarea este asa de mare, pentru ca impozitul este pe persona jurdica, ceeea ce imi spune in fapt, ca este obligatia lor. Am refuzat sa il platim, la aceasta valoare insa nu vor sa storneze factura si insista ca este obligatia nostra sa il platim, altfel putem ajunge la un litigiu care ar duce la eliberarea impobilului din partea noastra.

Mai mult decat atat, din actele de la SPIT pe care ni le-au trimis, valoarea pentru apartamentul nostru este calculata din mai 2015 (de cand s-a facut dezmembrarea) si este de 991 RON, deci mai mica decat ce ne-au facturat ei.

Acest lucru mi se pare ilegal si abuziv, si as vrea sa stiu daca exista un temei legal prin care un proprietar poate refactura impozitul altei parti si de asemenea, care sunt demersurile pe care ar trebui sa le fac pentru a rezolva aceasta situatie?

Multumesc mult pentru ajutor.
Buna ziua,
Doresc sa reziliez contractul incheiat pe 28.10.2011 cu RDS inainte de terminarea contractului. Am fost la numeroase puncte de prezenta si in audienta la sediul central si mi s-a spus ca tot ce trebuie sa platesc este valoare promotiei de care am beneficiat (6 luni la 50% reducere), taxa de instalare care este cate 50 pt fiecare serviciu in parte (aveam internet si cablu) si valoare integrala a abonamentului pe luna instalarii (instalarea s-a facut pe 4.11.2011, insa acea luna a fost gratuita).
Acum ei insista sa platesc si factura care s-a emis in avans pe luna septembrie (eu nu mai locuiesc Bucuresti de pe 30 iunie), desi cerea mea de rezilere s-a inregistrat pe 31 august. In plus, mi-au emis o factura online (pe care nu o pot descarca in format PDF, cum sunt toate facturile precedente, scrie doar penalitati despagubire unilaterala de 515 RON). Taxele de reziliere pe care le-am mentionat mai sus sus in valoare de 384 RON si nu stiu de unde au ajuns ei la suma asta.
Le-am trimis o notificare prin care le-am explicat toate cele si i-am instiintat ca nu voi plati pana nu voi avea o factura detaliata cu toate taxele aferente.
Astazi m-au sunat (cred ca este politica firmei sa nu raspunda in scris ca sa nu poti folosi raspunsul lor drept dovada) si mi-au spus ca nu este posibil sa emita factura detaliata ca aceasta nu este o factura normala si ca in afara de taxele pe care le stiam eu (cele mentionate mai sus), se mai adauga si taxa de activare serviciu (tot cate 50 de lei per serviciu) si chiria pt decodor (pe care l-am predat tot pe 31.08.2012). Aceste taxe nu mi-au fost mentionate niciodata (si am avut peste 5 convorbiri telefonice cu ei despre aceste taxe si 2 audiente). De asemenea, mi s-a spus ca daca nu platesc pana pe 5.09.2012 (data pana la care se proceseaza cererile de reziliere), mi se va mai factura inca o luna de abonament.
Va rog sa imi spuneti daca este legal sa imi ia chirie pe decodor din moment ce l-am avut in custodie si l-am predat in stare perfecta (am proces verbal de predare) si daca ma pot obliga sa platesc si luna septembrie, ba chiar sa mai emita facturi in continuare.
In contract scrie ca in cazul terminarii inainte de termenul contractual, se vor plati valoare promotiilor,reducerilor si subventiilor conform Anexei 2 art 5.5.2, anexa pe care eu nu am primit-o la semnarea contractului.
Are rost sa ma duc mai departe la OPC si ANCOM, in cazul de fata?