avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate crisstti

Activitate crisstti

Buna ziua,

As dori sa aflu informatii despre infiintarea unui magazin in regim de consignatie si nu numai cu vanzare de lucruri vechi, carti .Detin diverse lucruri vechi achizitionate din targuri sau de pe internet fara documente justificative si totodata sa primesc in magazin marfuri de la persoane fizice in regim de consignatie cu adaos comercial.Spuneti mi va rog in ce conditii as putea deschide un astfel de magazi fara a avea probleme fiscale.Totodata cum as putea sa eliberez certificate de calitate daca mi se vor solicita?Sunt prevederi legale care implica garantie bancara in aceste conditii sau este suficient un simplu srl pfa?

multumesc anticipat
Va salut,

Solicit sfatul d-voastra in urmatoarea problema:cum pot sa protejez o investitie care va fi facuta pe firma unui prieten (profil distributie-achizitie vrac,livrare retail=comision profit).Nu doresc sa complic lucrurile sa devin actionar, sau administrator, va intreb daca exista vreun document incheiat la un birou de avocatura/notar care sa fie opozabil in instanta in cazul unor potentiale probleme.

Multumesc anticipat
Este de inteles ca este dificil.
Voi reveni si cu alte detalii .
Multumesc pentru raspunsul dat.
Daca se dovedeste ca parintii copilului nu sunt capabili material, fizic( unul din parinti prezinta un handicap survenit in urma unui accident) psihic...exista vreo posibilitate?Nu este vorba ca adoptia sa fie facuta de un strain, ci de persoana care ia fost alaturi de la cateva luni, cea careia ii spune mama.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema - Sotul unei bune prietene in urma unei aventuri, a avut un copil inainte de casatoria cu prietena mea.S-a aflat de existenta copilului iar prietena mea a decis sa creasca copilul(care astazi este lumina ochilor ei) casatorindu-se legal cu sotul.Astazi copilul are 6 ani, iar relatia prietenei mele cu sotul s-a deteriorat extrem de mult.exista violenta fizica, psihica, dara fara a fi depuse la autoritatile abilitate o plangere...
Va rog sa-mi spuneti daca prietena mea are posibilitatea de a inainta demersurile pt adoptia copilului.Exista posibilitatea sa inainteze demersurile fara acordul sotului?Ma rog, orice posibilitate legala care ar putea exista.
Mama naturala a copilui traieste, dar nu a dorit sa pastreze o legatura cu copilul ei.
Va multumesc anticipat pt raspuns.