avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate georgianapop

Activitate georgianapop

Buna ziua tuturor!
Am o intrebare directa si concreta legat strict de ce ar fi cel mai potrivit si conform legii sa fac in cadrul unui proces de divort intentat pe rol eu fiind parata,divort care a fost declansat anul trecut cu un prim termen in septembrie si cu un nou termen primit pentru incercarea impacarii partilor,termen stabilit la sfarsitul acestei luni.Mentionez ca nu sunt de acord cu divortul,iar procedura de mediere mi se pare o noua oportunitate la care vreau sa apelez.Avand in vedere ca sotul meu este oscilant cu toate ca relatiile dintre noi s-au imbunatatit considerabil in ultima vreme,cum ma sfatuiti sa procedez sa cer un termen nou pentru declansarea procedurii de mediere in cazul in care sotul meu isi mentine totusi pozitia ca merge inainte cu divortul?nu vreau circ in sala de judecata ci doresc confidentialitate deplina pentru noi si copiii nostri....sau ar fi bine sa iau legatura deja cu un mediator?As prefera unul care sa aiba si calitate de psiholog si sa fie specializat in mediere pe divorturi.Cunoasteti pe cineva in Cluj?Ma puteti ajuta?
Va multumesc anticipat tuturor...
Cu stima,
Georgiana
Buna ziua!
Am revenit cu amanunte....am avut primul termen unde eu am spus ca doresc amanare pentru impacare si am primit termen pana la 30 ianuarie 2013.Cum procedez atunci?Daca sotul meu tot va spune ca el doreste divort...mai am o sansa sa cer un nou termen pentru angajare aparator si formulare intampinare avand in vedere ca este prevazut in cod asa ceva si nu am primit acel termen?Va multumesc anticipat pentru raspuns
In citatia pe care am primit-o se spune ca am obligatia sa depun intampinare.Sa inteleg ca intampinarea nu este obligatorie totusi si spun acele lucruri doar acolo in fata instantei?Daca sunt intrebata acolo caci el a cerut interogatoriul meu ,probe testimoniale si proba cu inscrisuri...poate prezenta la prima infatisare aceste probe,sau chiar aduce martori chiar daca la dosar nu apar deloc?Ce fac,ce spun in acest caz?
Bun am inteles,va multumesc mult ceea ce doresc sa va rog...ma puteti ajuta efectiv sa scriu cateva randuri pentru :cerere de divort din culpa comuna(mentionez ca el are amanta de 4 ani si jumatate....am dovezi)vreau sa demontez acest punct din cerere,Vrea sa nu-mi lase numele...si acesta vreau sa-l demontez....invatati-ma va rog ce sa scriu,apoi nu are atasata copia de pe buletinul lui la dosar,nu trebuia?ma pot lega si de asta...?motive ...jenante si mincinoase cum ca relatiile s-au racit si continuarea casatoriei e imposibila....dati-mi va rog o formulare profesionista cu motive cu tot.Multumesc
Stimate domn avocat!
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului....dar daca eu formulez acum doar o intampinare in care nu acuz prea tare si nu atac ci efectiv mentionez puternic ca sunt impotriva divortului cu argumente concrete,acea intampinare ajungand probabil si acasa la sotul meu...sau nu? iar apoi la primul termen daca el mentine in continuare desfacaerea casatoriei(are si avocat)atunci doresc sa cer amanare pentru angajare aparator?e ok se poate obtine.Mentionez ca sotul meu a fost impins puternic de amanta sa deschida acesta actiune si mi-a spus acasa ca a fost un gest negandit....ceea ce ma face sa cred ca poate fi rost de impacare.Astept raspunsul dvs.cum ma sfatuiti?
Buna ziua!
Sunt Georgiana si am mare nevoie de sfatul dvs.Sotul meu a deschis actiune de divort din culpa comuna,cu cerere de schimbare a numelui si motive de divort generale si mincinoase.sunt total impotriva divortului.Sfatuiti-ma la primul termen cum procedez,iau sau nu avocat si daca e bine sa formulez intampinare ce voi scrie concret contaracarand fiecare capat formulat de el.mentionez ca avem copii minori,nu doresc sa revin la numele avut in ainte de casatorie .As formula eu o intaminare si avocat parca nu as angaja inca .Sper totusi sa se razgandeasca pana la termen mai este inca o lunaSE VA MAI PUTEA PRELUNGI ATUNCI TERMENUL CERAND DOAR ATUNCI AVOCAT PE MOTIVUL CA AM SPERAT SI CHIAR DISCUTAT DE IMPACARE?VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSUL DVS.