Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... formularea unei intaminari corecte si complete in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

formularea unei intaminari corecte si complete in procesul de divort

Buna ziua!
Sunt Georgiana si am mare nevoie de sfatul dvs.Sotul meu a deschis actiune de divort din culpa comuna,cu cerere de schimbare a numelui si motive de divort generale si mincinoase.sunt total impotriva divortului.Sfatuiti-ma la primul termen cum procedez,iau sau nu avocat si daca e bine sa formulez intampinare ce voi scrie concret contaracarand fiecare capat formulat de el.mentionez ca avem copii minori,nu doresc sa revin la numele avut in ainte de casatorie .As formula eu o intaminare si avocat parca nu as angaja inca .Sper totusi sa se razgandeasca pana la termen mai este inca o lunaSE VA MAI PUTEA PRELUNGI ATUNCI TERMENUL CERAND DOAR ATUNCI AVOCAT PE MOTIVUL CA AM SPERAT SI CHIAR DISCUTAT DE IMPACARE?VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSUL DVS.
din pacate, o data porniti intr-o directie, barbatii nu prea mai dau inapoi si daca doriti sa luptati unul cu celalalt va spun direct si clar, nu are sens...va mancati nervii, timpul si banii. Daca vrea sa plece dati-i drumul sa plece. Oricum, la primul termen ar fi bine sa va prezentati si sa cereti amanare pentru angajare aparator. Vi se acorda cu siguranta un termen si intre timp va cautati un avocat si mergeti mai departe.
cu o aparare calificata un avocat bine ales rezolvati problema si cu intimpinarea facuta conform cerintelor instantei si cu divortul fara prea mare stres si bataie de cap .
bafta
Stimate domn avocat!
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului....dar daca eu formulez acum doar o intampinare in care nu acuz prea tare si nu atac ci efectiv mentionez puternic ca sunt impotriva divortului cu argumente concrete,acea intampinare ajungand probabil si acasa la sotul meu...sau nu? iar apoi la primul termen daca el mentine in continuare desfacaerea casatoriei(are si avocat)atunci doresc sa cer amanare pentru angajare aparator?e ok se poate obtine.Mentionez ca sotul meu a fost impins puternic de amanta sa deschida acesta actiune si mi-a spus acasa ca a fost un gest negandit....ceea ce ma face sa cred ca poate fi rost de impacare.Astept raspunsul dvs.cum ma sfatuiti?
Fiti realista, doar nu l-a pus amanta in laturi si l-a dus cu forta sa-si angajeze avocat si sa depuna actiunea de divort. A fost alegerea lui. In situatia in care formultati intampinare si spuneti ca nu sunteti de acord cu divortul si faptul ca sotul are angajat avocat, veti fi obligata la plata cheltuielilor de judecata. Intr-un final veti fi si divortata si cu banii dati si cu nervii la pamant.Se merita?
Daca prin intampinare veti specifica faptul ca sunteti de acord cu divortul, nu veti mai putea fi obligata la plata cheltuielilor de judecata.
georgianapop a scris:

Stimate domn avocat!
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului....dar daca eu formulez acum doar o intampinare in care nu acuz prea tare si nu atac ci efectiv mentionez puternic ca sunt impotriva divortului cu argumente concrete,acea intampinare ajungand probabil si acasa la sotul meu...sau nu? iar apoi la primul termen daca el mentine in continuare desfacaerea casatoriei(are si avocat)atunci doresc sa cer amanare pentru angajare aparator?e ok se poate obtine.Mentionez ca sotul meu a fost impins puternic de amanta sa deschida acesta actiune si mi-a spus acasa ca a fost un gest negandit....ceea ce ma face sa cred ca poate fi rost de impacare.Astept raspunsul dvs.cum ma sfatuiti?

sansele sa ii fie admisa actiunea sunt foarte mari , indiferent de ce intampinare depuneti....nu mai este ca pe vremuri cand trebuiau motive temeinice ...mai aales ca adulterul a fost scos sin codul penal. mentalitatea instantei este ca nimeni nu poate ramane casatorit daca nu mai vrea.

asa ca daca sotul vrea sa divorteze va divorta(chestiunea cu influenta amantei nu conteaza el a promovat actiunea si nu este un copil ...)

asa ca nu intampinarea este problema, deoarece nu judecatorul trebuie convins in primul rand ci ....sotul....