avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate NIKOSBI

Activitate NIKOSBI

este o chelt. deductibila -si pana la ce limita- sponsorizarea facuta de o pers. juridica ptr. o pers. fizica?
am inteles ca nu mai este deductibila de anul acesta?
in oct. 2013 se termina ccc 2 ani , imediat intru in somaj si am de completat anexa 26

cu ce art. trebuie inchis contractul de munca ca sa beneficiez de somaj?
inainte de a intra in ccc2 am avut si c. medical de sarcina si lauzie la care nu s-a platit somaj, lunile astea de conc. medical se trec in anexa 26 sau se trec doar lunile de dinaintea conc. de sarcina si lauzie?
Răspuns la discuția Import date Bilant 30.06.2013
se mai ataseaza la bilant ceva: balanta, de ex?
Discuție Incetare CIM
cu ce art. din codul muncii pot inchide cim-ul unui salariat in asa fel incat sa beneficieze de somaj?
as vrea sa stiu daca ptr. firmele fara activitate , care depun declaratii in zero, se plateste impozit forfetar?
Daca o societate a primit de la tribunal citatie ca va fi desfiintata datorita faptului ca nu si-a contractul unde isi avea sediul, mai trebuie sa depun bilant ptr. anul 2012?

societatea nu mai functineaza de vreo 5 ani.
soc. X din Romania efectueaza un transport de persoane in Germania ptr. soc. Y din Romania. Ce inregistrari contabile , declaratii, documente trebuie sa intocmeasca soc. X?
Răspuns la discuția TVA la incasare
MAI EXACT, cand SUNT exigibile ?
se trec in decontul lunii martie , sau aprilie?
daca am facturi emise in ian. 2013 si neincasate , cand le trec in decontul de tva in martie sau in aprilie?( stiu de cele 90 de zile), concret
va rog, concret, fara trimitere la litera legii, caci nu inteleg mare lucru, sunt firma de traNSPORT PERSOANE,si am microbuze cu mai mult de 9 locuri, amortizarea ce depaseste 1500 este deductibila sau nu? dar ptr. auto ale admin. amort. ce depaseste 1500 , cred ca nu mai este deduct?
multumesc