avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate leona777

Activitate leona777

Daca a decedat o persoana neasigurata / nepensionara, iar CAsa de pensii acorda ajutor de deces fiicei lui studente in valoare de 3048 lei ( jumatate din suma ) apoi dupa 4 luni primeste fata de la CAsa de pensii decizie sa restituie suma ca a primit.o necuvenit, este legal ?
Buna ziua, cum sa procedez cu Recipisa cautiunii stabilita de instanta, daca am un termen de 2 zile ptr plata si depunere la instanta, iar in ziua procesului nu are program Registratura Judecatoriei. Este in regula sa depun recipisa direct in sală cu adresa de inregistrare in Registrul de Valori ? Multumesc.
Răspuns la discuția contestare amenda
Am inteles, deci numai cu ipj ma judec. Eu am parcat seara si maine zi am aflat ca este lovita. Urma sa ma adresez si eu politiei in 24 ore de cand am vazut avaria.
Răspuns la discuția contestare amenda
Si trebuie sa mentione,z eu in plangere numele celuilalt sofer, sau nu
buna ziua, cum sa procedez in cazul in care am primit o amenda de la politie ptr ca as fi lovit o masina, insa eu mi-am gasit masina lovita in parcare. Vreau sa contest procesul verbal si as vrea sa stiu, ma judec numai cu politia sau si cu soferul cel care m.a lovit ? multumesc
buna ziua, ce se intampla daca titularul unui PFA decedeaza in timpul unui proces civil ? Acest PFA a facut contestatie la executare impotriva mea, eu sunt creditor. Se mai judeca procesul in caz de deces ? multumesc
buna ziua, am o datorie la ANAF de peste 7 ani, perioada in care nu am primit nici o instiintare de la ei si cred ca este prescrisa. Ce trebuie sa fac in acest sens, sa fac o actiune in instant sau direct la ANAF trebuie depus ceva ? va multumesc
Răspuns la discuția reabilitare
Da, este implinit termenul. Va multumesc din suflet

[ sters citat ]
Răspuns la discuția reabilitare
Multumesc frumos, chiar m.ati ajutat, ptr ca multi avocati mi.au spus ca este judecatoreasca, fiind peste 2 ani pedeapsa, dar este suspendata sub supraveghere, si de aceea aveam dubii. Va multumesc.

[ sters citat ]
Discuție reabilitare
daca am fost condamnata in anul 2016 la pedeapsa de 2 ani si 4 luni inchisoare cu suspendare sub supraveghere, ma incadrez la reabilitatea de drept la art. 165 sau la reabilitarea judecatoreasca art 166, lit. a ? pentru ca efectiv nu imi dau seama. Multumesc