avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1900 soluții astăzi
Forum Activitate dodisor1962

Activitate dodisor1962

INTREPRINDEREA a luat aceasta decizie comform ordonantei in vigoare din anul 2010 dar l-am sunat acum si mi-a zis ca a avut si ceva ani de gr 1.
Dar as dori sa-mi spuneti in ce luna sa modificat legea pensiilor si care este aceasta si daca ei a facut dosarul pe legea veche care ii dadea dreptul sa iese la pensie de ce trebuie acum sa iese pe noua lege?
Si daca in luna martie 2012 abagat dosarul de pensionare de ce tocmai in luna Septembrie i sa spus ca dosarul nu este valabil ca nu intocmeste condittile de pensionare? nu cumva casa de pensii se face vinovat pentru aceasta gafa? si cine oare ii mai da banii din urma asa cum prevede legea daca ar fi iesit la pensie ?
A avut grupa a 2 -a de munca si a 3-a
La serviciu in anul 2010 a venit o ordonanta de guvern din care reiesea ca persoanele care mai au 2 ani pana la pensie au dreptul sa ia ordonanta si apoi sa ia si somajul si in acest timp si sa-si faca dosarul de pensie ca la sfarsitul somajului sa ia pensia.Intreprinderea a trimes mai intai actele la verificat la pensii si ia venit raspunsul ca are dreptul sa -i fie trimes dosarul la pensii.Persoana respectiva a luat somajul din anul 2010 si pana in luna mai 2012,cand i sa terminat dreptul de a mai lua somaj,iar casa de pensii ia trimes dosarul care era complet spre aprobare la Bucuresti si urma ca sa-i vina decizia de pensionare.
Si surpriza ,in loc sa primeasca decizia de pensionare asa cum era normal a primit un plic in care ia venit cartea de munca si o dispozitie din care rezulta ca i sa anulat pensionarea din cauza ca nu indeplineste conditiile de pensionare fiindca nu are varsta de pensionare,desi are 58 ani si peste 30 ani de munca .
Intrebare :
1.Ce poate face acum prietenul meu si cui trebuie sa se adreseze pentru a rezolva aceasta problema groaznica tinand cont ca totul nu a fost facut cu voia lui
2.In cazul in care are dreptate si intreprinderea care a gresit are obligatia de al reangaja din nouy si de ai plati toate drepturile in continuare?
3.Cine trebuie sa plateasca pentru aceasta greseala impardonabila.
Va multumesc anticipat!
As dori sa stiu daca la o firma privata ,patronul are obligatia de a plati angajatilor atat sporul de vechime cat si orele de noapte ,acest angajat ar avea dreptul la 25% spor