Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vreau un raspuns
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vreau un raspuns

As dori sa stiu daca la o firma privata ,patronul are obligatia de a plati angajatilor atat sporul de vechime cat si orele de noapte ,acest angajat ar avea dreptul la 25% spor
in principiu da. depinde si ce este prevazut in cim
Sporul pentru orele de noapte se plateste in conditiile legii atat cu privire la efectuarea orelor de noapte cat si ca procent.
Sporul de vechime este platit numai daca este stipulat in ccm aplicabil angajatorului, in c.i.m. sau in reg.intern ala angajatorului.

Sporul pentru munca de noapte este prevazut in Codul Muncii , astfel :
art.126 : Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Asadar, este lasata la aprecierea partilor contractului individual de munca optiunea intre reducerea programului de lucru cu o ora, dar cu mentinerea salariului, si mentinerea programului normal de lucru dar cu acordarea unui spor la salariul de baza.