avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate 10martie

Activitate 10martie

buna seara....va rog sa-mi spuneti pana in ce data o sa apar ca fiind asigurata medical , daca incpand cu data de 25 ianuarie nu mai lucrez....multumesc....
Răspuns la discuția acordare concediu odihna
multumesc.....
Răspuns la discuția acordare concediu odihna
dupa cum am specificat in zilele de 5, 6, 9,10,13,14,17,18 nu este tura lui in programul de lucru si deci nu poate veni la munca.....cate zile se trec in pontaj ca zile CO in perioada 3.03-22.03..(incepe tura lui pe 23.03.).....sunt 14 zile lucratoare =14 zile de CO???.....va rog raspundeti concret nu lasand loc de interpretare....
Răspuns la discuția acordare concediu odihna
scuze....dar de ce din 1.03 cand angajatul scrie ca doreste din 3.03???....de ce pana in 14.03 cand el doreste sa fie acasa si in 20.03....faceti va rog abstractie de faptul ca i se cuvin 16 zile si ca ar fi scris ca doreste 10 zile....nicaieri in lege nu am gasit sa scrie ca zilele se pot lua doar consecutiv....din 3.03 pana in 20.03. ar fi 12 zile lucratoare.....deci in pontaj se trec 12 zile de CO???.... am inteles corect???....multumesc....
Răspuns la discuția acordare concediu odihna
ok....concret ...un angajat a inaintat angajatorului o cerere de concediu de odihna in care cere explicit ca doreste concediu in zilele de 3, 4,7,8,11,12,15,16, 19,20 a lunii martie....a ales aceste zile pt ca atunci ar fi de servici pe tura lui.....el o sa lipseasca in fapt de pe 1 pana pe 23.....1, 2 ,21,22, fiind zile in care nu e de servici pe tura lui.....cate zile se trec in pontaj ca fiind in concediu de odihna????.....
Răspuns la discuția acordare concediu odihna
nu am scris ca ar exista ore suplimentare care as dori sa fie adaugate la CO.....pentru ca nu exista asa ceva....doream un raspuns concret la intrebarea mea cu care am inceput ,dar se pare ca nu am formulat bine din moment ce primesc doar raspuns cu trimitere la lege, nu la cum trebuie aplicata legea intr-un caz de exceptie....am citit si eu legea si cunosc cum se aplica la 8ore/zi .....multumesc pentru raspunsuri....
Răspuns la discuția acordare concediu odihna
care ore suplimentare nu intra in plus la CO???....angajatul lucreaza cu ~3 ore mai putin decat norma intreaga de lucru/luna.......lucreaza in ture de doua lucrate cu doua libere a cate 11 ore /zi.....pentru zilele de sambata si duminica daca sunt de servici se acorda spor....
Răspuns la discuția acordare concediu odihna
programul depaseste 8 ore/zi dar in speta se lucreaza in ture de doua zile cu doua libere...deci pe luna oricum lucreaza cu ~3 ore mai putin decat norma intreaga de lucru.....va rog un raspuns concret la cazul prezentat nu raspunsuri generale....multumesc....
Răspuns la discuția acordare concediu odihna
in speta....angajatul a solicitat 10 zile de concediu din data de 3.03.2016 .....si in urma raspunsului dvs ar trebui sa revina pe data de 17.03.216.....dar ce se intampla in cazul de fata in care el pe 17 si 18.03 nu este de servici nefiind tura lui si incepe pe 19.03......cele doua zile i se aduna la concediul efectuat sau este pierderea angajatorului???
Răspuns la discuția acordare concediu odihna
multumesc pentru raspuns....sa inteleg ca sunt acordate bine zilele de concediu si cererea pt zilele de concediu este corecta si desi a stat acasa in fapt 23 zile totusi ii vor fi platie 6 zile neefectuate????...deci daca ar fi avut 21 zile de odihna ar fi stat acasa ~2luni???