Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare concediu odihna

buna ziua...va rog sa-mi spuneti cum se acorda concediul de odihna in urmatorul caz:....angajatul lucreaza in ture de doua zile 11 ore/zi si doua zile libere si are dreptul la un numar de 16 zile de concediu pentru perioada lucrata decand s-a angajat.....doreste 10 zile de concediu si face cerere pentru zilele 3,4, 7,8,11,12,15,16,19,20.03.2016 si sta acasa practic din data de 1.03 pana in 23.03.2016 (23 incepe munca pe tura lui)....va rog sa-mi spuneti daca este corect ....si in cazul in care pleaca din unitate cate zile de concediu de odihna ii raman sa-i fie platite....si daca nu este corect , cum ar trebui acordate acestea......multumesc...
Daca are dreptul la 16 zile de CO si efectueaza 10 zile, atunci la incetarea c.i.m. i se vor compensa in bani 6 zile de CO neefectuat.

multumesc pentru raspuns....sa inteleg ca sunt acordate bine zilele de concediu si cererea pt zilele de concediu este corecta si desi a stat acasa in fapt 23 zile totusi ii vor fi platie 6 zile neefectuate????...deci daca ar fi avut 21 zile de odihna ar fi stat acasa ~2luni???
Nu am spus asa ceva... In speta, daca s-a solicitat 10 zile lucratoare de CO cu data de 01.03.2016 atunci salariatul va reveni la munca in data de 15.03.2016.
in speta....angajatul a solicitat 10 zile de concediu din data de 3.03.2016 .....si in urma raspunsului dvs ar trebui sa revina pe data de 17.03.216.....dar ce se intampla in cazul de fata in care el pe 17 si 18.03 nu este de servici nefiind tura lui si incepe pe 19.03......cele doua zile i se aduna la concediul efectuat sau este pierderea angajatorului???
Buna ziua,
CO se acorda pe "zile lucratoare" nu pe "zile lucrate", in functie de modul in care ati stabilit dvs programul de lucru.
Cele 2 zile nu reprezinta "o pierdere" intrucat programul zilnic al salariatului depaseste 8 ore/zi.