Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calitatea de asigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calitatea de asigurat

buna seara....va rog sa-mi spuneti pana in ce data o sa apar ca fiind asigurata medical , daca incpand cu data de 25 ianuarie nu mai lucrez....multumesc....
Ordinul nr. 581/2014 privind aprobarea Normelor metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobândirea calităţii de asigurat

Art. 2.
.....
(3) Drepturile de asigurare încetează după 3 luni de la ultima plată a contribuţiei la fond, în condiţiile legii şi ale prezentelor norme metodologice.
.....