Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Retineri la acordarea platilor compensatorii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Retineri la acordarea platilor compensatorii

Bună ziua!
Dacă un angajat a obtinut plati compensatorii pentru un nr de luni,din care i s-au reținut contributiile de sănatate el este in continuare asigurat nr respectiv de luni pentru care a obtinut salariile compensatorii?;societatea i le vireaza integral,toata suma ,sau cota parte aferenta in fiecare luna ce urmeaza?;in caz de îmbolnavire,de unde cere adeverinta de asigurat?
Buna ziua,

Contributia de asigurari sociale de sanatate se achita integral la momentul platii salariilor compensatorii, astfel incat calitatea de asigurat nu se prelungeste pentru perioada la care se refera salariile compensatorii. In caz de imbolnavire, adeverinta de asigurat se elibereaza de casa de asigurari de sanatate
Nu înteleg;suma a fost reținută și nu e virată la casă?atunci in ce baza adeverinta o cer de la casa?
Ordinul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 581/2014 privind aprobarea Normelor metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobandirea calitatii de asigurat

art.2
.....
(3) Drepturile de asigurare inceteaza dupa 3 luni de la ultima plata a contributiei la fond, in conditiile legii si ale prezentelor norme metodologice
.....