avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Retineri la acordarea platilor compensatorii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Retineri la acordarea platilor compensatorii

Bună ziua!
Dacă un angajat a obtinut plati compensatorii pentru un nr de luni,din care i s-au reținut contributiile de sănatate el este in continuare asigurat nr respectiv de luni pentru care a obtinut salariile compensatorii?;societatea i le vireaza integral,toata suma ,sau cota parte aferenta in fiecare luna ce urmeaza?;in caz de îmbolnavire,de unde cere adeverinta de asigurat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:15, 31 Octombrie 2016
Buna ziua,

Contributia de asigurari sociale de sanatate se achita integral la momentul platii salariilor compensatorii, astfel incat calitatea de asigurat nu se prelungeste pentru perioada la care se refera salariile compensatorii. In caz de imbolnavire, adeverinta de asigurat se elibereaza de casa de asigurari de sanatate
Nu înteleg;suma a fost reținută și nu e virată la casă?atunci in ce baza adeverinta o cer de la casa?
Ordinul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 581/2014 privind aprobarea Normelor metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobandirea calitatii de asigurat

art.2
.....
(3) Drepturile de asigurare inceteaza dupa 3 luni de la ultima plata a contributiei la fond, in conditiile legii si ale prezentelor norme metodologice
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta pentru medicul de familie Vioreld Vioreld buna ziua. am un salariat care solicita o adeverinta pt medicul de familie. el este angajat de la jumatatea lunii noiembrie, deci firma nu a platit inca ... (vezi toată discuția)
Ordinul 617/2007 MarcelaS MarcelaS Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca ordinul 617/2007 este in vigoare. La art. 5 din acest ordin [quot](6) Persoanele care realizeaza venituri din ... (vezi toată discuția)
Card de sanatate national leonardy44 leonardy44 Buna seara! unde ma pot adresa pt obtinerea cardului de sanatate; -la casa de asigurari apare ca sunt asigurat dar fara card emis; -am intrebat la casa cand ... (vezi toată discuția)