Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare sanatate dupa expirarea somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare sanatate dupa expirarea somajului

Buna seara!
Am terminat somajul in 13 iulie 2016, in data de 28.07.2016 m-am internat in spital pentru o interventie chirurgicala. Pe data de 18.07.2016 am depus dosarul de pensie. As dori sa aflu daca trebuie sa achit cv asigurarii de sanatate, in acest caz. Va multumesc!
In cf. cu prevederile Ordinul nr. 581/2014 privind aprobarea Normelor metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobândirea calităţii de asigurat,(Anexa)

ART2(3) Drepturile de asigurare încetează după 3 luni de la ultima plată a contribuţiei la fond, în condiţiile legii şi ale prezentelor norme metodologice.

In cazul dvs. (avand in vedere reglementarea mai sus mentionata) si ca ultima plata a contributiei s-a facut in luna iulie,odata cu ultima plata a indemnizatiei de somaj, timp de 3 luni ,care curg de la aceasta data puteti beneficia de servicii medicale din pachetul de baza,fara a plati .

Atentie,daca dupa ce s-au scurs cele 3 luni ,nu v-a parvenit inca decizia de pensionare,pt a putea beneficia de servicii medicale din pachetul de baza,va trebui sa va platiti contributia la sanatate,singurele servicii fara plata vor fi doar cele incluse in pachetul minimal,adica serviciile de urgenta, depistarea bolilor cu potenţial endemo-epidemic (infecto-contagioase),urmarirea sarcinii lehuziei si planificare familiala.
hrs61 a scris:

Atentie,daca dupa ce s-au scurs cele 3 luni ,nu v-a parvenit inca decizia de pensionare,pt a putea beneficia de servicii medicale din pachetul de baza,va trebui sa va platiti contributia la sanatate,singurele servicii fara plata vor fi doar cele incluse in pachetul minimal,adica serviciile de urgenta, depistarea bolilor cu potenţial endemo-epidemic (infecto-contagioase),urmarirea sarcinii lehuziei si planificare familiala.

Decizia de pensionare va fi cu data depunerii dosarului, chiar daca efectiv va fi emisa cu mai mult de 3 luni de la acea data, toate obligatiile de plata vor fi retinute incepand cu acea data, inclusiv contributia pentru asigurarea de sanatate. Deci nu are de ce sa-si faca griji.
Drepturile se platesc retroactiv,deci si asigurarea dar nu acest aspect intereseaza in speta ,ci faptul ca dovedirea calitatii de asigurat pt pensionari se face cu decizia de pensionare ,ori decizia se emite abia in termen de 45 de zile de la depunerea dosarului de pensie.Pana nu ai acest document cum dovedesti ca esti asigurat?
La acest aspect ma refeream in comentariu....
ContSters400311, utilizator