avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate andrama

Activitate andrama

Nu imi este deloc clar. Stiu ca exista art 86 care explica masura supravegherii in cazul suspendarii sentintei. Supraveghere care implica prezentarea regulata la serviciul de probatiune, imposibilitatea parasirii tarii sau a orasului fara acte justificative etc.

Eu doresc sa intreb urmatorul lucru:

La o sentinta de 2 ani oricat ar dori judecatorul poate impune aceleasi rigori sau pentru a le impune e nevoit sa dea o sentinta de minim 3 ani? Este posibil genul ala de supraveghere si la 2 ani si la 3 ani? Intreb pentru ca din ceea ce am inteles la pedepse mai mici de 3 ani nu se mai impune masura supravegherii.
Buna ziua.
Este posibila o sentinta de 2 ani cu suspendare sub supraveghere sau numai in cazul sentintelor de 3 ani se impune masura supravegherii?

Mai exact la o sentinta de 2 ani un judecator daca doreste poate da suspendare cu supraveghere sau pentru a putea impune masura supravegherii trebuie sa dea minim 3 ani pedeapsa cu suspendare?

Multumesc
Va multumesc pentru raspuns. Ma mai puteti ajuta cu 2 intrebari va rog?

1. Cum se pot trece respectivele procente? Direct in actul de proprietate?

2. Creantele respective se pretind numai cu documente care sa ateste investitiile sau si "pe vorbe"? Mai exact daca a investit 7000 poate pretinde 10000 si sa justifice doar 7000, restull fiind mana de lucru si alte minciuni? Sau doar facturi si chitante?

Multumesc
Buna ziua. Am nevoie, va rog frumos, de niste pareri profesioniste vis-a-vis de urmatoarea situatie:

Mama traieste in concubinaj la ora actuala cu un alt barbat. A cumparat acum mult timp o casa de la bunica mea. Casa se afla pe un teren concesionat de la primarie. Intre timp concubinul a vandut un apartament si a investit in renovarea casei, avand facturi doar pentru geamuri si materiale, lucrarile desfasurandu-se "la negru".
Acum intentioneaza sa vanda casa si sa cumpere un apartament care va fi pe numele ei.
Puteti va rog sa imi spuneti ce drepturi legale, conform noului cod civil, asupra viitoarei proprietati va avea concubinul in cazul in care ar avea loc o despartire?

Va multumesc