avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Activitate emmy_pupu

Activitate emmy_pupu

Multumesc mult pentru ajutor.
Deci sa inteleg ca voi primi media doar celor 5 luni lucrate de mine? Nu se completeaza pana la 12 cu indemnizatia de crestere copil?
Buna ziua,

Am si eu o intrebare in ceea ce priveste indemnizatia pe care o voi primi pentru cel de-al doilea copil avand in vedere ca m-am intors la munca dupa concediul de crestere al primului copil in data de 5 Iunie 2012. Nu-mi voi lua pre-natal, prin urmare as avea si 126 de zile platite de firma incepand cu data de 1 Noiembrie cand ar trebui sa nasc. Prin urmare voi avea doar 9 luni platite de firma. Cum se calculeaza indemnizatia pentru cel de-al doilea copil?

Multumesc anticipat.Emilia.
Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie nemaintalnita (cel putin asa zic cei de la Sediul unde mi-am depus dosarul de indemnizatie crestere copil si apoi supliment de insertie). Am nascut in data de 1 August 2011, am optat pentru concediu de 1 an si m-am intors in Iunie 2012 la munca, beneficiind de stimulentul de insertie de 500 RON pana face fetita mea 2 ani, adica pana in August 2013. Toate bune si frumoase pana acum, dar eu sunt insarcinata din nou si voi naste in jurul datei de 1 Noiembrie 2012. Ce se intampla cu stimulentul de insertie pentru primul copil? Se anuleaza cand nasc sau cand nu mai sunt platita de firma pentru cele 126 de zile? Nimeni nu stie sa-mi spuna. Trebuie sa fac eu o cerere? Cu ce data atunci?Multumesc anticipat, Emilia.