Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere al 2-lea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere al 2-lea copil

Buna ziua,

Am si eu o intrebare in ceea ce priveste indemnizatia pe care o voi primi pentru cel de-al doilea copil avand in vedere ca m-am intors la munca dupa concediul de crestere al primului copil in data de 5 Iunie 2012. Nu-mi voi lua pre-natal, prin urmare as avea si 126 de zile platite de firma incepand cu data de 1 Noiembrie cand ar trebui sa nasc. Prin urmare voi avea doar 9 luni platite de firma. Cum se calculeaza indemnizatia pentru cel de-al doilea copil?

Multumesc anticipat.Emilia.
1. Indemnizatia pentru CCC2 este 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.

2. In veniturile pe cele 12 luni intra veniturile din salarii, din concedii medicale, din concediul prenatal (daca il luati).
Deci sa inteleg ca voi primi media doar celor 5 luni lucrate de mine? Nu se completeaza pana la 12 cu indemnizatia de crestere copil?
1. Asa este (am uitat eu sa trec in paranteza si indemnizatia pentru CCC1).

2. In cele 12 luni intra si veniturile obtinute din indemnizatia pentru CCC1.
Multumesc mult pentru ajutor.