avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de crestere a copilului

am un baietel care pe 19 oct implineste 2 ani, tb sa nasc un alt baietel in jurul aceleiasi date, intrebarea mea ar fi: daca nasc pe 19 oct, intru direct in concediu , sau in prenatal?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:28, 18 Septembrie 2012
buna intri direct in concediu ca nu mai ai dreptul la prenatal si post natal,dupa ce faci o cerere de prelungire a concediului pentru copil la firma,stiu pt ca si eu sunt in aceeasi situatiu
1. Inseamna ca acum sunteti in CCC1.

2. Sunt doua situatii:

A) Daca nasteti pana pe data de 19.10.2012, inclusiv, veti trece direct din CCC1 in CCC2:
- faceti o cerere catre angajator de prelungire a suspendarii contractului individual de munca (CIM) si atasati o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil;
- cu o copie dupa decizia angajatorului de prelungire a suspendatii CIM si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil va prezentati la primarie (unde ati depus actele pentru CCC1) si completati cererea pentru CCC2;
- indemnizatia pentru CCC2 va fi egala cu indemnizatioa pentru CCC1 dar:
* nu mai mult de 3400 lei daca optati pentru varianta pana la varsta de 1 an a copilului;
* nu mai mult de 1200 lei daca optati pentru varianta pana la varsta de 2 ani a copilului.

B) Daca nasteti incepand cu data 20.10.2012:
- faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM, incepand cu data de 20.10.2012;
- cu aceeasi data prezentati certificat medical pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal);
- in continuare procedati la fel cum ati procedat cand ati intrat in CCC1;
- indemnizatia pentru CCC2 va fi egala cu 75% din media veniturilor nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului;
- in cele 12 luni intra veniturile din indemnizatia pentru CCC1 si cele din indemnizatia pentru concediul de maternitate;
- in aceasta situatie este posibil ca indemnizatia pentru CCC2 sa fie mai mica decat indemnizatia pentru CCC1;
- indemnizatia pentru CCC2 va fi si in functie de varianta pe care o alegeti, adica:
* nu mai mult de 3400 lei daca optati pentru varianta pana la varsta de 1 an a copilului;
* nu mai mult de 1200 lei daca optati pentru varianta pana la varsta de 2 ani a copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Informatii privind concediul de crestere a copilului serbanc serbanc Buna ziua!Am un baietel care s-a nascut in decembrie 2011 si sunt in concediu de crestere 2 ani intre timp o sa nasc cel de al 2 lea copil in octombrie 2013 as ... (vezi toată discuția)
Modul de calcul al indemnizatiei pentru cresterea celui de al doilea copil adinalaura adinalaura Buna, ne puteti ajuta in legatura cu modul de calcul al indemnizatiei pentru crestere copil in urmatorul caz: avem un copil nascut in septembrie 2010,iar ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil vhhggv vhhggv Am un baietel de 1 an si de curand am aflat ca sunt insarcinata cu cel de-al doilea copil. Ma intereseaza cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil in ... (vezi toată discuția)