avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modul de calcul al indemnizatiei pentru cresterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modul de calcul al indemnizatiei pentru cresterea celui de al doilea copil

Buna,
ne puteti ajuta in legatura cu modul de calcul al indemnizatiei pentru crestere copil in urmatorul caz: avem un copil nascut in septembrie 2010,iar luna aceasta(mai 2012) trebuie sa nasc al 2-lea copil.Deci primul abia in septembrie implineste 2 ani...
VA MULTUMIM ANTICIPAT.








Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:54, 14 Mai 2012
1. - In cazul prezentat de dvs., deoarece se suprapun CCC1 cu CCC2, veti beneficia de aceeasi indemnizatie pentru CCC2.
- Daca optati pentru varianta pana la 1 an indemnizatia nu poate fi mai mare de 3400 lei.
- Daca optati pentru varianta pana la 2 ani indemnizatia nu poate fi mai mare de 1200 lei

2. - In CCC2 veti intra dupa ce se termina CCC1.
- Pentru aceasta faceti o cerere catre angajator de prelungire a suspendarii contractului individual de munca (CIM) pana ce al doilea copil va implini 1 an sau 2 ani (depinde pentru care varianta optati).
- Atasati la cerere si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil.
- Apoi mergeti la Primarie, unde ati depus actele pentru CCC1, cu o copie dupa decizia de prelungire a suspendarii CIM si o copie dupa certificatul de nastere a acelui de al doilea copil si completati o cerere de prelungire a CCC1 cu CCC2.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru cresterea celui de al doilea copil mimioomi mimioomi buna ..am si eu o intrbare..am un copil de 2 ani si mai am unul de 6 saptamani ..tre sa fac din nou toate actele ..sau e suficient o cerere de prelungire a ... (vezi toată discuția)
Ccc in cazul nasterilor suprapuse melcsy melcsy Buna ziua. situatia in care persoana care se afla cu primul copil in perioada de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in baza OUG nr. ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere a copilului laura333 laura333 am un baietel care pe 19 oct implineste 2 ani, tb sa nasc un alt baietel in jurul aceleiasi date, intrebarea mea ar fi: daca nasc pe 19 oct, intru direct in ... (vezi toată discuția)