Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modul de calcul al indemnizatiei pentru cresterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modul de calcul al indemnizatiei pentru cresterea celui de al doilea copil

Buna,
ne puteti ajuta in legatura cu modul de calcul al indemnizatiei pentru crestere copil in urmatorul caz: avem un copil nascut in septembrie 2010,iar luna aceasta(mai 2012) trebuie sa nasc al 2-lea copil.Deci primul abia in septembrie implineste 2 ani...
VA MULTUMIM ANTICIPAT.

1. - In cazul prezentat de dvs., deoarece se suprapun CCC1 cu CCC2, veti beneficia de aceeasi indemnizatie pentru CCC2.
- Daca optati pentru varianta pana la 1 an indemnizatia nu poate fi mai mare de 3400 lei.
- Daca optati pentru varianta pana la 2 ani indemnizatia nu poate fi mai mare de 1200 lei

2. - In CCC2 veti intra dupa ce se termina CCC1.
- Pentru aceasta faceti o cerere catre angajator de prelungire a suspendarii contractului individual de munca (CIM) pana ce al doilea copil va implini 1 an sau 2 ani (depinde pentru care varianta optati).
- Atasati la cerere si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil.
- Apoi mergeti la Primarie, unde ati depus actele pentru CCC1, cu o copie dupa decizia de prelungire a suspendarii CIM si o copie dupa certificatul de nastere a acelui de al doilea copil si completati o cerere de prelungire a CCC1 cu CCC2.