avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate mihai440

Activitate mihai440

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
[ link extern ]
barem complet
Răspuns la discuția radiere din oficiu SRL
ma intereseaza in cel mult 6 luni sa se petreaca acest lucru pt ca altfel am sa devin incompatibil daca mai sunt administrator unic.
stiti daca pot schimba administratorul, fara sa fie nevoie de contract de munca pt acea persoana? sau sa mai introduc un actionar si el sa fie administrator....dar fara sa ma puna sa platesc amenzi pt nedepunerile de pana acum?

societate care nu a avut acicvitate pana acum...si care nici nu va avea
sunt administrator si asociat unic al unui srl.
nu am mai depus absolut nimic la autoritatile statului, legat de aceasta socetate, de cel putin 2 ani asteptand sa fie radiata din oficiu si sa scap de ea
art 237 din L 30/1990:
(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a ONRC, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului;

iar pe site-ul ONRC apare:
- functiune
- bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2008
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007

as putea face ceva pt a incepe procedura de radiere dar fara sa fiu pus sa platesc?
Răspuns la discuția Precursorul unei usoare evacuari
nici daca s-ar incheia in forma autentica nu ar usura lucrurile?
Răspuns la discuția Precursorul unei usoare evacuari
multumesc pt raspuns! curiozitatea mea este cu privire la evacuare! cum se poate realiza aceasta? pot apela direct la executorul judecatoresc?
ermeaza sa inchei un contract de locatiune cu o persoana pe care nu o cunorc prea bine si vreau sa preintampin posibilele probleme cu evacuarea locatarului in cazul in care acesta nu plateste chiria.
in contract am urmatorul articol:
6. Incetarea Contractului
6.1. Prezentul Contract inceteaza la momentul expirarii duratei pentru care a fost incheiat, daca Partile nu au convenit la prelungirea acestuia
6.2. Partile au dreptul de a denunta unilateral contractul de locatiune pe baza unei notificari transmise inainte cu cel putin 30 de zile calendaristice.
6.3. Contractul se considera desfiintat de drept fara a mai fi necesara punerea in intarziere sau orice alta formalitate prealabila in caz de nerespectare a obligatiei de plata a chiriei sau a celorlalte cheltuieli la termenele prevazute in prezentul contract de catre Locatar


va rog sa imi spuneti daca potrivit pct. 6.3. evacuarea locatarului se poate realiza fara apelarea la instanta de judecata
Răspuns la discuția 148 lit h CPP
multumesc pt raspuns!:D
Discuție 148 lit h CPP
au din cand in cand la tv anumite persoane vorbind de 148 lit. h. CPP
prima data am crezut ca sunt ei niste necunoscatori si n-au idee ca ultima litera e "f".
Acum am auzit si persoane din domeniul juridic vorbind despre aceasta litera, dar eu tot nu inteleg care-i si dc nu apare in niciunul dintre codurile de proc. pen. pe care le am.
imi explica cineva?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
in arges nu ne-au dat chitantza pt banii platitzi...au spus ca se pun la dosare. N-a fost nevoie nici sa aducem foaie matricola (cel putin pt cei care au terminat in 2009).
mai stiti alte barouri unde nu s-au dat chitante si s-a acceptat dosarul fara foaia matricoa?
credeti ca in cadrul sintagmei "vindere publica" de la 1910 C. civ pot fi incadrate si anunturile de vanzare din ziare (rubrica de anunturi).
cunoasteti mentiuni cu privire la acest lucru din jurisprudenta sau doctrina?