avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate amiruta

Activitate amiruta

Printr-un drum facut de cineva in respectiva localitate,am rezolvat problema...amiabil.Vanzatoarea care era acolo a fost de acord sa returneze diferenta,urmand a spus ea sa i se imputa colegei diferenta.La intrarea in magazin cu cutia produsului am pus intrebarea cat costa iar vanzatoarea mi-a spus 215ron caci atat scria clar si pe eticheta lipita de cutie.Atunci am prezentat bonul pe care colega vanzatoarei marcase acelasi produs cu 285ron si prin buna intelegere s-a rezolvat,returnandu-mi-se diferenta de 70ron..Explicatia a venit prin prisma faptului ca furnizorii le schimba des preturile in sistem.Daca este sau nu asa nu stiu,dar imp ptr mine este ca s-a rezolvat.
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Anul nasterii 1950.Luna septembrie.Perioada lucrata efectiv 32 ani.Nu se incadreaza la vreo grupa de munca in conditii deosebite.Majortitatea acestor ani a lucrat in domeniul economic/munca de birou pe functie de conducere.Asadar va trebui sa incerce sa se reangajeze?Este foarte dificil la varsta dansului.Exista vreo modalitate de a cotiza cei trei ani lipsa sau vreo alta modalitate ptr pensionare anticipata?Ce solutii are in aceste conditii?Multumesc.
Tatal meu are 62 de ani si 32 de ani munciti.La aceasta varsta este practic imposibil sa mai fie reangajat undeva.Se poate pensiona anticipat?Care sunt procedurile si conditiile.Am inteles ca va fi si o penalizare ptr ca nu are 35 de ani lucrati,este adevarat?Multumesc.
Buna ziua,recent am cumparat copilului o jucarie mai scumpa..pretul inscris pe cutie era 215ron ...cand am platit impreuna cu alte jucarii am vazut ca mi s-a marcat pe bon 285ron ptr aceasata jucarie.La cumparare nu am observat,abia ajungand acasa si vazand pretul pe cutie am constatat diferenta.Credeti ca imi pot recupera diferenta sau mi se va spune ca pretul de pe cutie este unul gresit?Intreb caci mollul de unde am achizitionat se afla la aprox 40km de localitatea unde ma aflu si as vrea sa stiu daca ar avea rost sa ma intorc.