avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate gabieru

Activitate gabieru

dupa decesul tatalui meu, am mostenit cota parte din apartament impreuna cu sotia tatalui decedat. aceasta nu imi da oie sa intru in apartament si nu imi da o cheie a acestuia pentru a putea beneficia de dreptul meu la mostenire. ce trebuie sa fac? multumesc
participarea salariatilor la profit se face proportional cu timpul de munca?
intr-un art. din ccm se prevede ca cei ce nu au calitatea de salariati in momentul acordarii premiului anual, nu primesc nimic chiar daca acestia au lucrat in anul pentru care se face plata, 3,4, sau chiar mai multe luni.
poate fi atacat in instanta articolul cu pricina? instanta va propune modificarea lui sau anularea? multumesc
o prima ocazionala, cum este cea pentru casatoria salariatului, prevazuta ata in legislatie cat si in ccm aplicabil la nivel de unitate se poate acorda retroactiv?
Răspuns la discuția Acordare prime ocazionale
este prevazuta in ccm
o prima acordata, spre exemplu pentru casatoria salariatului, poate fi acordata retroactiv (dupa consumarea evenimentului)?
Salarizarea personalului din regiile autonome ale aeroporturilor civile se facea in baza HG 594/1999, care incepea asa: " In baza prevederilor art. 4 alin. (3) lit. b) din Legea salarizarii nr. 14/1991, Guvernul Romaniei hotaraste:"
Legea 53/2003, Codul muncii a abrogat, printre altele, Legea 14 a salarizarii.
In opinia mea, HG 594 este un act subsecvent emis pentru a pune in aplicare o lege care fiind abrogata duce la abrogarea sine die a actelor subsecvente.
Ministerul muncii, la solicitare, ne-a comunicat ca salarizarea se va stabili, conform codului muncii, prin negociere. Drept pentru care, din 2003 s-au negociat prin ccm la nivel de grup de unitati si la nivel de unitate. Dar ce te faci cu organele de control care cer ca salarizarea sa se faca tot dupa hg care,oricum, a cazut in desuetitudine.
Va rog sa imi dati o mana de ajutor in dezlegarea misterului. Muktumesc
buna ziua,
spuneti-mi va rog daca se pot deconta, din fondurile sindicatului, cheltuieli de deplasare ale membrilor de sindicat, inclusiv diurna, pentru desfasurarea unor activitati specifice, chiar daca membrii in cauza nu au calitatea de angajati ai organizatiei sindicale. multumesc
am incheiat un act aditional la ccm in care se prevede majorarea salariilor incepand cu 01 ianuarie 2016. dac bugetul institutiei va fi aprobat in februarie-martie 2016, cresterile salariale se vor acorda de la 01/01/2016 sau de la data aprobarii bugetului?
revin desi la postarea din mai nu am primit niciun raspuns. poate de data asta trezesc interesul cuiva.
conform art 25, litera e) din legea 62/2011, sindicatul poate constitui fonduri proprii pentru ajutorarea membrilor sai. intrebare: sumele acordate din aceste sume se impoziteaza sau nu?