Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abrogare acte normative
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abrogare acte normative

Salarizarea personalului din regiile autonome ale aeroporturilor civile se facea in baza HG 594/1999, care incepea asa: " In baza prevederilor art. 4 alin. (3) lit. b) din Legea salarizarii nr. 14/1991, Guvernul Romaniei hotaraste:"
Legea 53/2003, Codul muncii a abrogat, printre altele, Legea 14 a salarizarii.
In opinia mea, HG 594 este un act subsecvent emis pentru a pune in aplicare o lege care fiind abrogata duce la abrogarea sine die a actelor subsecvente.
Ministerul muncii, la solicitare, ne-a comunicat ca salarizarea se va stabili, conform codului muncii, prin negociere. Drept pentru care, din 2003 s-au negociat prin ccm la nivel de grup de unitati si la nivel de unitate. Dar ce te faci cu organele de control care cer ca salarizarea sa se faca tot dupa hg care,oricum, a cazut in desuetitudine.
Va rog sa imi dati o mana de ajutor in dezlegarea misterului. Muktumesc
Se pare ca HG 594/1999 este in vigoare , niciun act normativ nu a abrogata explicit.
[ link extern ]