Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mai este in vigoare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mai este in vigoare?

"HOTARARE Nr. 281 din 17 iunie 1993 (.....)In baza prevederilor Legii salarizarii nr. 14/1991'
Guvernul Romaniei hotaraste:(...)
Codul muncii 2003:
ART. 298
(1) Prezentul cod intră în vigoare la data de 1 martie 2003.
(2) Pe data intrării în vigoare a prezentului cod se abrogă:
/ Legea salarizării nr. 14/1991, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 32 din 9 februarie 1991, cu modificările si completările ulterioare;

legea 330/2009 Art. 48
(1) La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:
Hotararea Guvernului nr. 281/1993 cu privire la salarizarea personalului din unitatile bugetare, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 135 din 25 iunie 1993, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia art. 21, 22, 23 si 30 .

LEGE-CADRU Nr. 284 din 28 decembrie 2010
privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice
w) Legea-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri
publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 762 din 9 noiembrie 2009,
cu modificările ulterioare;
1. Nu este normal ca atunci cand "dispare" o lege sa "moara" si o hotarare de guvern?
2. Daca HG s-a "dus" la "momentul' 2003 cum de mai era in vigoare in 2009?
3. Daca HG a fost "inviata" prin legea 330 din 2009, iar legea a disparut in 2010 nu s-a intors la cele" moarte" si HOTARAREA Nr. 281 din 17 iunie 1993, art. 21, 22, 23 si 30? :)
Radamante, utilizator
art. 21, 22, 23 şi 30 din HG nr.281/1993 sunt inca in vigoare .
Art. 62. - (1) Prevederile cuprinse într-un act normativ, contrare unei noi reglementări de acelaşi nivel sau de nivel superior, trebuie abrogate. Abrogarea poate fi totală sau parţială.

(2) În cazul unor abrogări parţiale intervenite succesiv, ultima abrogare se va referi la întregul act normativ, nu numai la textele rămase în vigoare.

(3) Abrogarea unei dispoziţii sau a unui act normativ are caracter definitiv. Nu este admis ca prin abrogarea unui act de abrogare anterior să se repună în vigoare actul normativ iniţial. Fac excepţie prevederile din ordonanţele Guvernului care au prevăzut norme de abrogare şi au fost respinse prin lege de către Parlament.

(4) Dacă o normă de nivel inferior, cu acelaşi obiect, nu a fost abrogată expres de actul normativ de nivel superior, această obligaţie îi revine autorităţii care a emis prima actul.

(5) Abrogările parţiale sunt asimilate modificărilor de acte normative, actul normativ abrogat parţial rămânând în vigoare prin dispoziţiile sale neabrogate

Sunt in vigoare in baza acestui articol?
Radamante, utilizator
Sunt inca in vigoare . Legea nr.330/2009, la data de 1 ian. 2010, abrogă hotărârea cu excepţia art.21, 22, 23 şi 30.