Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... al 13 lea salariu il poate luat si primarul ?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

al 13 lea salariu il poate luat si primarul ?

primarul si viceprimarul poate beneficia de al 13 lea salariu ? in baza carei legi ? multumesc
Acel salariu se acorda salariatilor. Sunt salariati sau alesi ?:stunned:
sunt alesi , normal ca nu au dreptul ; dar la noi ca la nimenea :P si daca l-au luat cine ii verifica?
Avand in vedere faptul ca legea 215/2001 prevede faptul ca primarul si viceprimarul primesc, ca forma unica de remuneratie, indemnizatia acordata in baza legii, anexa IX la legea 330/2009 spune clar ca in afara de indemnizatie, primarul si viceprimarul nu primesc nici un alt fel de spor sau supliment salarial (nici sporuri, nici prime, nici nimic), iar al 13-lea salariu se acorda doar persoanelor care au beneficiat de venituri salariale (ceea ce nu este cazul indemnizatiei)...
ba au dreptul. :)
Art. 18 alin. 2 din legea nr.40/1991( in prezent, abrogat de la 1 ian. 2010 prin legea nr.33/2009, prevede:
" LEGE Nr. 40 din 1 iunie 1991 *** Republicată
cu privire la salarizarea Preşedintelui şi Guvernului României, precum şi a personalului Preşedinţiei, Guvernului şi al celorlalte organe ale puterii executive
ART. 7
Salariile de bază ale funcţiilor din conducerea prefecturilor şi consiliilor locale sunt prevăzute în anexa nr. 7.
ART. 18
(1) Pentru activitatea desfăşurată, personalul salarizat potrivit prezentei legi beneficiază la sfârşitul anului calendaristic de un premiu anual de până la un salariu mediu lunar de bază realizat în anul pentru care se face plata.
(2) Premiul anual poate fi redus sau anulat în cazul salariaţilor care în cursul anului au desfăşurat o activitate profesională slabă sau necorespunzătoare sau au avut abateri pentru care au fost sancţionaţi disciplinar.
Anexa 7
1. Municipii
- primar 126.500 109.800 96.000 90.300
- viceprimar 115.300 98.800 90.300 85.000
- secretar 109.800 93.000 85.000 82.000
", ma rog, in continuare, sunt de orase, si comune.
Deci, pentru anul 2009, primarii si viceprimarii, vor lua al 13-lea salariu. Nu si incepand cu anul 2010, intrucat legea nr.40/1991, a fost abrogata prin legea nr.330/2009
"ART. 48
(1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă:
1. Legea nr. 40/1991 cu privire la salarizarea Preşedintelui şi Guvernului României, precum şi a personalului Preşedinţiei, Guvernului şi al celorlalte organe ale puterii executive, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 162 din 14 iulie 1993, cu modificările ulterioare, cu excepţia art. 22, 23, 35 şi 36." :)
Legea 40/1991?
Dar primarii si viceprimarii primeau indemnizatiile stabilite in baza OG 10/2008 privind nivelul salariilor de baza si al altor drepturi ale personalului bugetar salarizat potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 24/2000 privind sistemul de stabilire a salariilor de baza pentru personalul contractual din sectorul bugetar si personalului salarizat potrivit anexelor nr. II si III la Legea nr. 154/1998 privind sistemul de stabilire a salariilor de baza in sectorul bugetar si a indemnizatiilor pentru persoane care ocupa functii de demnitate publica, precum si unele masuri de reglementare a drepturilor salariale si a altor drepturi ale personalului contractual salarizat prin legi speciale.
Ce facem cu legea 215/2001 care prevede ca indemnizatia pe care o primesc pentru indeplinirea mandatului este singura forma de reumneratie pentru primar si viceprimar?
Legea 154/1998 abrogă prevederile legii 40/1991 referitoare la promovarea în grade, trepte profesionale şi gradaţii, indemnizaţii de conducere, ponderea funcţiilor de conducere, prevăzute la art. 8, art. 9, art. 11, art. 12, art. 13, art. 24, art. 25, art. 28 alin. (2) şi alin. (3), art. 30, art. 33, art. 37, art. 39 şi la art. 41, precum şi anexa nr. 7, anexa nr. 8 şi pct. 1, 3 şi 7 din notă, anexa nr. 9 şi nota de la cap. II, pct. 1 din nota de la cap. III lit. B şi pct. 1 şi 2 de la cap. III lit. C, art. unic, pct. 2 şi 3 din L. nr. 20/1994
Si, daca nu ma insel prea tare, pana in ian 2010, al 13-lea salariu se acorda, pentru contractuali, in baza art. 14 din HG 281/1993...
La noi, Curtea de Conturi nu a acceptat al 13-lea salariu pentru primar, vice sau consilieri, tocmai pe motivatia de mai sus.