avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1028 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Baza legala - indemnizatie de conducere (anii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Baza legala - indemnizatie de conducere (anii 1990-2001)

Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu o informatie:
care este temeiul legal pentru acordarea indemnizatiei de conducere pentru un salariat cu functie de conducere in perioada 1990 - 2001? Informatia trebuie introdusa intr-o adeverinta pe care acesta trebuie sa o ataseze la dosarul de pensie. Mentionez ca in arhiva firmei nu apare nicaieri aceasta info, si din cate m-am documentat, pentru anii 1990-1991 ar fi Legea nr. 57/29.10.1974. Pentru perioada 1993-2001, nu reusesc sa ma lamuresc (am gasit ca legea 57 a fost abrogata dar citind noile legi nu mai gasesc info despre indemnizatia de conducere).
M-ar ajuta enorm o clarificare din partea dumneavoastra.
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Vineri, 6 Ianuarie 2017
Adina_Gh, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:16, 6 Ianuarie 2017
Vedeti :
HG nr.307 din 25 aprilie 1991 cu privire la salarizarea personalului din unitatile bugetare abrogata prin H.G. nr.281/1993 cu privire la salarizarea personalului din unitatile bugetare abrogata la randul ei prin Legea nr.330/2009 Lege-cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice - la data de 1 ian. 2010, abrogă hotărârea cu excepţia art. 21, 22, 23 şi 30
Am uitat sa mentionez ca e vb de un salariat din sectorul privat.
Din cate am cercetat, legea 57/1974 a fost abrogata de Legea 120/ 2000 si pana atunci a fost modificata prin mai multe acte normative. Inteleg de aici ca legea 57/1974 cu modificarile si completarile ulterioare se aplica pana la publicarea legii 120/2000. Din pacate nu am reusit sa gasesc o forma actualizata a legii, fiind necesar sa citesc toate actele normative are au adus modificari asupra legii 57 :(.
Multumesc! Apreciez foarte mult intentia de a ma ajuta :)
Numai cu un program legislativ puteti avea sansa sa gasiti actualizata Legea 57/1974.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vă rog să îmi spuneți care a fost temeiul legal pentru acordarea ... PETRESCUANGELA57 PETRESCUANGELA57 Vă rog să îmi spuneți care a fost temeiul legal pentru acordarea sporului banesc în perioada octombrie 1986-ianuarie 1995 pentru lucrul in condiții ... (vezi toată discuția)
Spor de pina la 30% din salariul de baza pentru personalul care isi desfasoara activ. cu surse de radiatii brostiuc brostiuc Care este temeiul legal privind acordarea unui spor salarial pt. lucru cu surse de radiatii intro perioada anterioara aparitiei H.G. 281/1993? (vezi toată discuția)
Adeverinta sume platite pentru garda medic Danaioana Danaioana Buna ziua, Care este legislatia care prevede [b]plata [b]garzilor[/b][/b] efectuate de un medic? Am eliberat o adeverinta pentru un dosar de pensie, iar ... (vezi toată discuția)