Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Baza legala - indemnizatie de conducere (anii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Baza legala - indemnizatie de conducere (anii 1990-2001)

Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati cu o informatie:
care este temeiul legal pentru acordarea indemnizatiei de conducere pentru un salariat cu functie de conducere in perioada 1990 - 2001? Informatia trebuie introdusa intr-o adeverinta pe care acesta trebuie sa o ataseze la dosarul de pensie. Mentionez ca in arhiva firmei nu apare nicaieri aceasta info, si din cate m-am documentat, pentru anii 1990-1991 ar fi Legea nr. 57/29.10.1974. Pentru perioada 1993-2001, nu reusesc sa ma lamuresc (am gasit ca legea 57 a fost abrogata dar citind noile legi nu mai gasesc info despre indemnizatia de conducere).
M-ar ajuta enorm o clarificare din partea dumneavoastra.
Multumesc anticipat!
Adina_Gh, utilizator
Vedeti :
HG nr.307 din 25 aprilie 1991 cu privire la salarizarea personalului din unitatile bugetare abrogata prin H.G. nr.281/1993 cu privire la salarizarea personalului din unitatile bugetare abrogata la randul ei prin Legea nr.330/2009 Lege-cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice - la data de 1 ian. 2010, abrogă hotărârea cu excepţia art. 21, 22, 23 şi 30
Am uitat sa mentionez ca e vb de un salariat din sectorul privat.
Din cate am cercetat, legea 57/1974 a fost abrogata de Legea 120/ 2000 si pana atunci a fost modificata prin mai multe acte normative. Inteleg de aici ca legea 57/1974 cu modificarile si completarile ulterioare se aplica pana la publicarea legii 120/2000. Din pacate nu am reusit sa gasesc o forma actualizata a legii, fiind necesar sa citesc toate actele normative are au adus modificari asupra legii 57 :(.
Multumesc! Apreciez foarte mult intentia de a ma ajuta :)
Numai cu un program legislativ puteti avea sansa sa gasiti actualizata Legea 57/1974.