avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate tataflorin

Activitate tataflorin

Multumesc f mult ptr raspuns.
Am uitat sa va spun ca am solicitat la casa de pensii buletinul de calcul al pensiei asa ca va insir mai jos datele din buletin cu speranta ca ma veti putea lamuri daca este corect.
sex: F
data nasterii: 15 04 1953
data punerii in plata 01.01.2011
Varsta standard pesnionare: 59 ani 5 luni
=======================================
A. calcul stagiu cotizare

stagiu complet cf L263/2010 28ani 10luni
total stag cotiz realizat 30ani 4 luni 14 zile
in gr.II(L3/1977) 15ani 15zile
conditii normale 5ani 1 luna 17 zile
stagiu asimilat 6 ani 5 luni 12zile
spor aferent Gr. I si II 3ani 9 luni
==============================
B. Puncte realizate
1.Nr pct. realizate conditii normale= 15.16511
3. Nr.pct.ptr. pensie suplimentara = 2.04372
5.Majorare cf. art.100 /cond deos.= 2.75032
==================================
TOTAL PUNCTE = 19.95915
Punctaj mediu = 0.69222
Punctaj art.100 = 0.09539
Punctajul mediu anual = 0.69222

Valoarea pct pensie = 732.80

Cuantum pensie 508lei

Va rog mult sa verificati dvs, si sa imi spuneti ce parere aveti vis a vis de acest calcul???

va multumesc din suflet ptr timpul acordat.


Va rog sa ma lamuriti ptr o cunostinta care nu stie unde sa se adreseze ca sa-si caute dreptastea ???? in 2011 am inplinit varta de trecere de la pentsiea de boala la pensie normala. Am primit deciziea de 7 mil lei (vechi), xda r in contiunare pana acum in mart 2012 am primit 5 mul vechi - echivalent pensie de boala.
la sesizarea [pe care am facutr-o , mi s-a raspuns ca sa fiu multumita cu 5 milioane.
doresac sa ma ajutati , unde treb sa ma adresesz, ptr a angaja un expert care sa imi calculeze cuantumul pensiei cuvenite, astfel ca sa fiu lamurita cu ce drepturi am.
ceva nu mi se pare in regula
daca decizia e de 7 mil lei vechi, si e4u primesc in contiunare 5 mil , echiv opensiei de boalaq, desi am primit deciszia de pensie normala de 7 mil. lei vechi.
in concluzie dora=esc sa ma ajutati unde sa ma adresez sa gaseasc un expert care sa imi calculeze opensia in asa fel ca daca sunt nedreptatita sa ma pot adresa justitiei.
ce ma sfatuiti sa fac???
multumesc mult ptr. sfaturi!!!!.
Buna seara, va rog sa ma lamuriti si pe mine cum trebuie sa procedez in urmatoarea chestiune:
Suntem 7 mostenitori a cate 1 ha de pamant arabil ramas de pe urma bunicii din partea mamei - parintii nostri sunt decedati ca si bunica.
Doresc sa imi fac act separat pe partea mea dar nu pot ptr ca e imposibil sa ne reunim toti la notar in comuna sa se faca impartirea, ptr ca unii care sunt acolo la tara nu doresc acest lucru, altii sunt plecati la munca in afara etc..
Ca si act, detin o adrverinta de la primarie in care sunt trecut ca mostenitor dupa mama decedata si sunt insirati toti ceilalti mostenitori.
Sunt singurul care mi-am platit impozitul la zi pe partea ce imi revine, ceilalti nu vor ca , cica suntem la comun si nu conteaza.
va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez sa pot dispune de partea mea, ptr ca imi este f greu , eu sunt din Bucuresti si pamantul e la 250km departare si mai mult cheltui pe tren ca sa merg sa platesc impozitul si sa iau te miri ce, ptr ca de departe nu am nici un control, stiti cum e in Roamania, din pacate.

Va multumesc anticipat ptr eventualele lamuriri#-o
Buna ziua,
Am un apartamnet in care locuieste cineva cu uzufruct viager. Vreausa stiu daca eventualele reparatii la instaltiile sanitare pe care le foloseste intra in sarcina mea sa le repar, sau a persoanei care beneficiaza de uzufruct si locuieste acolo???
ma ameninta ca ma da in judecata si nu stiu daca are acest drept.
Deci: care ar fi obligatiile mele in acest caz???
va multumesc anticipat!