Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce obligatii am ca uzufructar al unui apartament???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce obligatii am ca uzufructar al unui apartament???

Buna ziua,
Am un apartamnet in care locuieste cineva cu uzufruct viager. Vreausa stiu daca eventualele reparatii la instaltiile sanitare pe care le foloseste intra in sarcina mea sa le repar, sau a persoanei care beneficiaza de uzufruct si locuieste acolo???
ma ameninta ca ma da in judecata si nu stiu daca are acest drept.
Deci: care ar fi obligatiile mele in acest caz???
va multumesc anticipat!

Una dintre obligatiile uzufructuarului este sa intretina lucrul in buna stare, avand sarcina de face reparatiile de intretinere. Daca neefectuarea acestora determina reparatii mari, acestea cad tot in sarcina uzfructuarului. Proprietarul nu este obligat sa suporte cheltuieli de genul celor amintite de dvs.

Alin Gon, Avocat
Completez, uzufructuarul nu este obligat sa faca cheltuieli majore cu privire la: inlocuirea unor elemente de genul bateriilor de la utilitati-a se vedea la baie, bucatarie, etc. Domnule avocat, sa retineti: uzufructuarul trebuie sa intretina locuinta vanduta nudului proprietar, dar pentru cel din urma trebuie sa-l intereseze investitiile majore de genul schimbarii unei baterii la bucatarie si nu numai atat...
Art. 729

Modul de suportare a reparaţiilor de către uzufructuar şi nudul proprietar

(1) Uzufructuarul este obligat să efectueze reparaţiile de întreţinere a bunului.

(2) Reparaţiile mari sunt în sarcina nudului proprietar.

(3) Sunt reparaţii mari acelea ce au ca obiect o parte importantă din bun şi care implică o cheltuială excepţională, cum ar fi cele referitoare la consolidarea ori reabilitarea construcţiilor privind structura de rezistenţă, zidurile interioare şi/sau exterioare, acoperişul, instalaţiile electrice, termice ori sanitare aferente acestora, la înlocuirea sau repararea motorului ori caroseriei unui automobil sau a unui sistem electronic în ansamblul său.

(4) Reparaţiile mari sunt în sarcina uzufructuarului atunci când sunt determinate de neefectuarea reparaţiilor de întreţinere.
Art. 730

Efectuarea reparaţiilor mari

(1) Uzufructuarul este obligat să îl înştiinţeze pe nudul proprietar despre necesitatea reparaţiilor mari.

(2) Atunci când nudul proprietar nu efectuează la timp reparaţiile mari, uzufructuarul le poate face pe cheltuiala sa, nudul proprietar fiind obligat să restituie contravaloarea lor până la sfârşitul anului în curs, actualizată la data plăţii.

Domnule tudorioan,

Ca sa va citez "va rog sa retineti':
Art. 729 noul cod civil
Modul de suportare a reparaţiilor de către uzufructuar şi nudul proprietar
(1) Uzufructuarul este obligat să efectueze reparaţiile de întreţinere a bunului.
(2) Reparaţiile mari sunt în sarcina nudului proprietar.
(3) Sunt reparaţii mari acelea ce au ca obiect o parte importantă din bun şi care implică o cheltuială excepţională, cum ar fi cele referitoare la consolidarea ori reabilitarea construcţiilor privind structura de rezistenţă, zidurile interioare şi/sau exterioare, acoperişul, instalaţiile electrice, termice ori sanitare aferente acestora, la înlocuirea sau repararea motorului ori caroseriei unui automobil sau a unui sistem electronic în ansamblul său.
(4) Reparaţiile mari sunt în sarcina uzufructuarului atunci când sunt determinate de neefectuarea reparaţiilor de întreţinere.
Spre stiinta dumneavoastra legea se refera la instalatii in ansamblul lor sau la o parte importanta a acestora, nu la reparatii minore precum schimbarea bateriilor de la baie, a becului sau a dopului de la cada, care sunt considerate cheluieli de intretinere si decurg din folosinta/uzura normala a bunului sau a folosirii necorespunzatoare.
In alta ordine de idei va aflati in eroare in ceea ce priveste maniera limitativa in care considerati ca poate fi dobandita nuda propietate. Legiuitorul nu prevede obligatii distincte in functie de modalitatea de dobandire a dreptului de uzufruct, dar despre asta putem discuta dupa ce va veti delecta initial studiind codul civil.
Cu proxima ocazie cand veti opina intr-un mod sau altul fara de pozitiile altora, sa o faceti intr-o maniera eleganta.

Alin Gon, Avocat
Legea de aplicare nr.71/2011 prevede in art. 69 ca drepturile de uzufruct in fiinta si dupa intrarea in vigoare a Codului civil se exercita potrivit dispozitiilor acestuia, daca nu se prevede altfel prin prezenta lege. In aceste conditii dispozitiile noului cod sunt singurele de luat in seama.
Inteleg ca proprietarul se afla in acest moment intr-o stare conflictuala ce are ca obiect exact dezbaterea referitoare la drepturile si obligatiile sale in raport cu uzufructuarul, nu inteleg ce doriti sa spuneti referindu-va la ''in acea masura in care userul va explica exact cand s-a aflat in situtia respectiva''
Alin Gon, Avocat