avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate mirciunelius

Activitate mirciunelius

Mulțumesc.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Prin impacare sau incheierea unui acord de mediere cu persoana vatamata, se inlatura raspunderea penala.

Buna ziua,

am fost prins la iesirea din magazin, dupa casele de marcat din Auchan, avand in rucsac produse alimentare in valoare de 102 lei.
A fost chemata politia, s-a intocmit un proces verbal, intr-unul din birourile magazinului, semnat si de mine; in el se specifica ceea ce s-a intamplat in fapt.
Ulterior predarii bunurilor reprezentatului magazinului [sef tura paza] am fost transportat la sectia de politie unde am fost fotografiat, amprentat si unde mi s-a adus la cunostinta faptul ca sunt incadrat ca suspect in dosarul penal nr xyz.; tot aici am mai dat o declaratie [alta], specificand iar, putin reformulat, cele intamplate.

Ce urmeaza sa se intample ? voi mai fi chemat si la alte audieri ?---care este termenul? in cat timp trebuie sa primesc in scris urmatorul document [exista vreun termen, ex.90 zile ?]

Exista vreo cale de a scapa de partea penala si sub ce forma ? [...retragerea plangerii, impacarea partilor etc.?]

Sunt foarte stresat si nu stiu daca trebuie, si cum, sa actionez ?

Mentionez ca nu am mai avut niciun fel de probleme penale, vreodata., anterior.

Multumesc tare fain!
Eram cu tatal meu...de 75 ani.
Dar si ei au martori, pe cei din piata...banuiesc ca nu va tine nimeni cu mine, dintre cei prezenti acolo :)
Probabil Ca as fi fost batut bine si cu grija fata de cetateanul contribuabil daca ajungeam la circa.
Nici vorba sa realizez ceva pe plan local...este virba de judetul calarasi, oltenita mai exact :/

Multumesc frumos pt.sfat!

Mircea B.
Multumesc. Nu am nevoie de daune, decat sa acopere onorariul avocatilor.
Asa mi-s eu...justitiar...mi se ridica parul pe maini cand vad astfek de personaje!


Mircea B.
Am trait, ieri, o experienta unica, nedorita si neasteptata.
In urma unor apeluri la 112, fiindca eram agresat de cativa pietari, au sosit 2 insi imbracati in uniforme de politist, ce-i drept unul avea camasa scoasa din pantaloni la spate, insa eram fericit ca au sosit :)
Am incercat sa intru in discutie cu ei, insa localnicii pietari, au inceput sa faca front comun si nu stiu ce le-a spus acestora...
...dupa 5 minute, i-am intrebat daca au venit la sesizarea mea la 112 si au spus ca nu stiu la sesizarea cui au venit?!?...mi-au cerut sa le prezint actele fara sa stiucine sunt acestia ( nu purtau niciun insemn particular-insigna sau nume pe tinuta )...le-am cerut acestora, civilizat, sa se prezinte si sa se legitimeze dupa care ma voi conforma asa cum este si normal; mi-au spus ca nu vor sa se legitimeze si continuau sa imi solicite sa le prezint eu documentele! ...am insistat sa se prezinte, au raspuns ca nu au actele la ei ci la masina? ! iar mi-au cerut sa ma legitimez incercand sa ma prinda de maini...nu stiam practic ce doreau in fapt acestia...devenisera brusc dubiosi; pana la urma m-au luat pe sus, cu forta, bruscandu-ma destul de tare...am destule semne urmare a acestui eveniment neplacut!
Pana sa ma traga la masina, asa cum spuneau ei...( era destul de departe...am observat-o la finalul intamplarii ), am sunat la 112 iar si am cerut sa trimita un echipaj ca sunt bruscat de 2 insi care nu se legitimeaza si poarta haine de politist; ...eu le ceream sa ma lase si sa isi faca cunoscuta identitatea, insistent, incercand sa ii opresc sa ma mai deplaseze din cadrul pietei, undeva catre spatele acesteia...unul dintre acestia a scos o legitimatie pe care mi.a fluturat.o prin fata, dar am retinut numele acestuia: antonio. .... ; imediat dupa ce acesta s-a legitimat, le-am prezentat actele mele, cel de-al doilea politist, cel mai agresiv si mai nesimtit,nu a vrut sa se legitimeze deloc, a plecat cu carte mea de id la masina, banuiesc;
Intr-un final mi.au adus actul, m-au zeflemisit cu un "bucurestean smecher" si atat.
Am venit in bucuresti in apx. 60 min Si m.am prezentat la mina minovici, unde s-au constatat cateva leziuni recente pe corpul meu si care au fost consemnate de dr.legist.

Intrebare: cui trebuie sa ma adresez pentru a duce aceSta actiune brutala a politiei la final, pentru a fi supusa Justitei Romane?

Va multumesc,
Mircea B.