avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din magazin, prejudiciu recuperat, calitate de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din magazin, prejudiciu recuperat, calitate de suspect - furt calificat, Cum scap de raspunderea penala?

Buna ziua,

am fost prins la iesirea din magazin, dupa casele de marcat din Auchan, avand in rucsac produse alimentare in valoare de 102 lei.
A fost chemata politia, s-a intocmit un proces verbal, intr-unul din birourile magazinului, semnat si de mine; in el se specifica ceea ce s-a intamplat in fapt.
Ulterior predarii bunurilor reprezentatului magazinului [sef tura paza] am fost transportat la sectia de politie unde am fost fotografiat, amprentat si unde mi s-a adus la cunostinta faptul ca sunt incadrat ca suspect in dosarul penal nr xyz.; tot aici am mai dat o declaratie [alta], specificand iar, putin reformulat, cele intamplate.

Ce urmeaza sa se intample ? voi mai fi chemat si la alte audieri ?---care este termenul? in cat timp trebuie sa primesc in scris urmatorul document [exista vreun termen, ex.90 zile ?]

Exista vreo cale de a scapa de partea penala si sub ce forma ? [...retragerea plangerii, impacarea partilor etc.?]

Sunt foarte stresat si nu stiu daca trebuie, si cum, sa actionez ?

Mentionez ca nu am mai avut niciun fel de probleme penale, vreodata., anterior.

Multumesc tare fain!
Ultima modificare: Joi, 1 Martie 2018
mirciunelius, utilizator
Cel mai recent răspuns: Boy Cristian , utilizator 19:11, 20 Iunie 2023
Prin impacare sau incheierea unui acord de mediere cu persoana vatamata, se inlatura raspunderea penala.
Mulțumesc.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Prin impacare sau incheierea unui acord de mediere cu persoana vatamata, se inlatura raspunderea penala.

BIu,,
Pentru furt din magazine prejudiciu recuperat se dă amendă în cuantum de 500 lei %
Pentru furt din magazine se dă amendă în cuantum de 500 lei %

mirciunelius a scris:

Buna ziua,

am fost prins la iesirea din magazin, dupa casele de marcat din Auchan, avand in rucsac produse alimentare in valoare de 102 lei.
A fost chemata politia, s-a intocmit un proces verbal, intr-unul din birourile magazinului, semnat si de mine; in el se specifica ceea ce s-a intamplat in fapt.
Ulterior predarii bunurilor reprezentatului magazinului [sef tura paza] am fost transportat la sectia de politie unde am fost fotografiat, amprentat si unde mi s-a adus la cunostinta faptul ca sunt incadrat ca suspect in dosarul penal nr xyz.; tot aici am mai dat o declaratie [alta], specificand iar, putin reformulat, cele intamplate.

Ce urmeaza sa se intample ? voi mai fi chemat si la alte audieri ?---care este termenul? in cat timp trebuie sa primesc in scris urmatorul document [exista vreun termen, ex.90 zile ?]

Exista vreo cale de a scapa de partea penala si sub ce forma ? [...retragerea plangerii, impacarea partilor etc.?]

Sunt foarte stresat si nu stiu daca trebuie, si cum, sa actionez ?

Mentionez ca nu am mai avut niciun fel de probleme penale, vreodata., anterior.

Multumesc tare fain!


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt din magazin martensftw martensftw Salut am 20 de ani , azi am fost intr-un magazin am furat de 536.66 lei in incinta mall-ului Afi Palace .am intrat in magazin am bagat in ghiozdan hainele , ... (vezi toată discuția)
Acuzat de furt ContSters212732 ContSters212732 am 23 ani si sunt din galati!am lucrat la o firma de paza pana in dimineata zilei in care postez intrebarea mea. am fost in tura de noapte si in timpul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua luna trecută am furat dintr-un magazin in valoare ... AnaMaria127383 AnaMaria127383 Buna ziua Luna trecută am furat dintr-un magazin in valoare de 280 de lei Am fost amprentată Dar încă nu m au sunat sa dau declarații sau ceva Ce ... (vezi toată discuția)