Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua Luna trecută am furat dintr-un magazin in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua Luna trecută am furat dintr-un magazin in valoare ...

Buna ziua
Luna trecută am furat dintr-un magazin in valoare de 280 de lei
Am fost amprentată
Dar încă nu m au sunat sa dau declarații sau ceva
Ce amenda pot sa primesc ? Și ce sancțiuni o sa mi se aplice ?
Au chemat Politia?
Daca da... incercati sa va cereti scuze, platiti paguba... si poate scapati fara dosar penal pentru furt.
Buna ziua!

Solutia procurorului sau a instantei depinde de mai multi factori: antecedente penale, atitudinea din fazele procesuale etc.
S-a deschis dosar penal impotriva dvs, veti fi chemata la politie pentru a da declaratii.

Puteti lua legatura cu managerul magazinului pentru a va impaca si astfel sa fie inlaturata raspunderea penala.

Daca nu se dispune renuntarea la urmarire penala si dosarul ajunge in instanta, in functie de circumstantele personale, este posibil sa scapati cu o amanare a aplicarii pedepsei.

"Art. 228.Furtul
(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
O să primești amendă

AnaMaria127383 a scris:

Buna ziua
Luna trecută am furat dintr-un magazin in valoare de 280 de lei
Am fost amprentată
Dar încă nu m au sunat sa dau declarații sau ceva
Ce amenda pot sa primesc ? Și ce sancțiuni o sa mi se aplice ?