Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Ieri am fost intr un magazin din Mall, mai ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Ieri am fost intr un magazin din Mall, mai exact H&M, ...

Buna ziua! Ieri am fost intr un magazin din Mall, mai exact H&M, de unde am furat niste produse vestimentare, la ieșirea din magazin alarma a pornit, in geanta mai aveam doua produse de la alt magazin din Mall, C&A. Am fost dusa in spate de către managerul și paznicul magazinului , care între timp sunase la politie. Politia a venit , au scris plângerile managerilor magazinelor de unde am luat produsele și de acolo am fost dusa la secție unde am dat o declarație pentru fapta făcută. S a facut un proces verbal. Sunt foarte speriata, este prima abatere, este prima data când fac asa ceva, nu stiu ce mi se poate întâmpla, îmi este foarte frica daca o da ajung sa am dosar penal și cazier. Ce se poate face in privința asta? Multumesc
este prima data când fac asa ceva,

deja e de doua ori, daca nu va prindea, urma si a treia si a 4-a...
ce varsta aveti?
in functie de cum evolueaza lucrurile, apelati la un avocat. Conteaza si ce ati scrie in declaratia aia.
gi-jane2, moderator
Am 21 de ani, cu mine era și prietena mea in varsta de 19 ani.
In declarație scria exact ce s a întâmplat si ce au văzut ei pe camere.

gi-jane2 a scris:

este prima data când fac asa ceva,

deja e de doua ori, daca nu va prindea, urma si a treia si a 4-a...
ce varsta aveti?
in functie de cum evolueaza lucrurile, apelati la un avocat. Conteaza si ce ati scrie in declaratia aia.

Buna ziua!

Art. 228. Furtul
"(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

Dosarul penal a fost deschis, veti fi chemata iarasi la audieri, iar in functie de cum apreciaza procurorul gravitatea faptei si de cum va faceti apararea, dosarul va fi trimis in instanta.
Cel mai bine luati legatura cu un avocat care sa va explice exact ce puteti face, pentru ca in functie de apararea facuta, aveti sansa sa primiti si o amanare a aplicarii pedepsei.
Care ar putea fi pedeapsa?
Pot sa fiu băgată la închisoare?
Se poate ajunge în instanta?
Voi avea cazierul patat?
Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Art. 228. Furtul
"(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

Dosarul penal a fost deschis, veti fi chemata iarasi la audieri, iar in functie de cum apreciaza procurorul gravitatea faptei si de cum va faceti apararea, dosarul va fi trimis in instanta.
Cel mai bine luati legatura cu un avocat care sa va explice exact ce puteti face, pentru ca in functie de apararea facuta, aveti sansa sa primiti si o amanare a aplicarii pedepsei.

Pedeapsa este închisoare de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
Dacă nu aveți antecedente penale, sunt șanse mici sa primiți pedeapsa cu executare. Depinde ce aveți la dosar, posibil sa primiți amânarea aplicării pedepsei sau suspendare.
Dacă veți primi o pedeapsa, va apărea în cazier.