Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt? Bună ziua.. Fratele mai mic a soției a furat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt? Bună ziua.. Fratele mai mic a soției a furat un telefon. ...

Furt? Bună ziua.. Fratele mai mic a soției a furat un telefon. Treaba s-a întâmplat în casa unor rude de-a lor.. Persoana respectiva după ce a văzut ca a dispărut telefonul a fost la el și l-a întrebat dacă el l-a luat. El a zis nu și persoana a fost la politie. Bineînțeles ca politia a venit într-o dimineață și a intrat peste el în casa și i-a luat telefonul.. El a recunoscut tot. A fost arestat 24 de ore și apoi eliberat. Știu ca il trimit în judecata. Acum întrebarea mea este : La ce sa ne așteptăm? El mai are și un proces în curs pentru marturie mincinoasă.. Ce s-ar putea întâmpla în cel mai rău caz? Are nevoie de un avocat? Va mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri..
Are nevoie de avocat fiind vorba de risc de închisoare.
”Furtul - art. 228 Cod penal
(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Fapta constituie furt şi dacă bunul aparţine în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârşirii acel bun se găsea în posesia sau detenţia legitimă a altei persoane.

(3) Se consideră bunuri mobile şi înscrisurile, energia electrică, precum şi orice alt fel de energie care are valoare economică.”

Fara a cunoaste dosarul, nu se poate da un raspuns concret.
Depinde de atitudinea procesuala a cumnatului dvs, de circumstantele care determina individualizarea pedepsei etc.