Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare noul Cod Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare noul Cod Penal

Ce incadrare ,pedeapsa ,este dupa noul Cod Penal pentru spargeri de noapte si furt de masini ,mentionez ca este vb de 3 trei persoane implicate.
Va multumesc!!!
geo-vem, utilizator

Codul penal
Art. 228
(1) - Luarea unui bun mobil din posesia sau detenția altuia, fără consimțământul acestuia, în scopul de a și-l însuși pe nedrept, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) - Fapta constituie furt și dacă bunul aparține în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârșirii acel bun se găsea în posesia sau detenția legitimă a altei persoane. (3) - Se consideră bunuri mobile și înscrisurile, energia electrică, precum și orice alt fel de energie care are valoare economică.

Art. 229 (1) - Furtul săvârșit în următoarele împrejurări:
b. în timpul nopții;
...... se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Art. 230
(1) - Furtul care are ca obiect un vehicul, săvârșit în scopul de a-l folosi pe nedrept, se sancționează cu pedeapsa prevăzută în art. 228 sau art. 229, după caz, ale cărei limite speciale se reduc cu o treime.
....

art.231
(2) - În cazul faptelor prevăzute la art. 228, art. 229 alin. (1), alin. (2) lit. b) și c) și art. 230, împăcarea înlătură răspunderea penală.